BUW   UW
Katalog online bibliotek UW | Zapisy | Cyfrowe katalogi kartkowe BUW | E-zbiory | e-bUW - Biblioteka cyfrowa UW
 
Uniwersytet Warszawski | Repozytorium UW | NUKAT | Kontakty | Mapa serwisu
 
English | Dojazd
Start
Godziny otwarcia
Informacje praktyczne
E-zbiory
Regulaminy
O Bibliotece
Katalogi
Usługi
Zbiory specjalne
Biblioteki UW
 
Barykady i Exodus 1944 – wystawy Bogusława Lustyka z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego Drukuj

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego wraz z artystą – Bogusławem Lustykiem, zapraszają na wystawy upamiętniające bohaterską walkę ludności Warszawy i dramatyczne losy Warszawiaków wypędzonych po upadku Powstania.
Bogusław Lustyk: 
Są wspomnienia z dzieciństwa, które się nie zacierają. Moje najwcześniejsze wspomnienia związane są z Powstaniem Warszawskim. Zaczynają się na Woli, w schronie, podczas bombardowania. Miałem wtedy cztery lata. Huk, kurz, krzyki, płacz dzieci. Potem droga do Pruszkowa w tłumie wypędzonych wzdłuż muru z którego zwisali zabici ludzie. No i Pruszków. Hangary kolejowe pełne ludzi. Głód i niepewność. W Pruszkowie selekcja. Ojca zabierają na roboty do Niemiec, a my z mamą, babcią i młodszym bratem Dareczkiem rozpoczynamy tułaczkę przez Skierniewice do Żarnowa koło Opoczna. Mieliśmy szczęście, że przeżyliśmy, przecież około 60 000 mieszkańców Woli zostało zamordowanych w pierwszych dniach Powstania.

Exodus ludności Warszawy do Pruszkowa w 1944 roku, był wydarzeniem szczególnym. Nie było w historii takiego przypadku, aby do małego miasta zostało wypędzone ponad pół miliona mieszkańców wielkiego miasta. Pruszków pokazał wtedy swoja wielkość, nadzwyczajną solidarność z mieszkańcami Warszawy. Stał się symbolem. Pruszków w tym czasie był dla mieszkańców Warszawy nie tylko miejscem przymusowego zakwaterowania, z którego rozpoczynali dalszą tułaczkę, ale również miejscem gdzie wielu z nich spotkało się z wielkim współczuciem, życzliwością, serdecznością i realną pomocą w postaci leczenia, dostarczania fałszywych dokumentów i organizowania ucieczki. 

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy  dn. 7 sierpnia 2017 r. o godz. 15.00 w pasażu BUW, poziom 0.

Ekspozycja czynna w dniach 1 sierpnia – 28 września 2017 r.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Ul. Dobra 56/66
Pasaż BUW, poziom 0
Propyleje BUW, schody za wejściem głównym do BUW

 
 
 
     
 
   
 
 
Obsługa "cookies" (ciasteczek) w serwisach UW
© 2017 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie