Repozytorium Instytucjonalne Uniwersytetu Warszawskiego
Repozytorium Instytucjonalne UW (ReIn UW) jest prowadzone przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. Gromadzi i udostępnia publikacje pracowników, doktorantów i studentów naszej uczelni.
ReIn UW powstało w 2024 r. i zastąpiło poprzednie Repozytorium UW, które od 2012 r. gromadziło wyłącznie doktoraty obronione na UW.
Strona Repozytorium UW
Kontakt z redakcją:
repozytorium.buw@uw.edu.pl
tel.: 22 55 27 139 lub 184
Informacje na temat deponowania doktoratów
W zakresie gromadzenia doktoratów, Repozytorium działa na podstawie Zarządzenia Rektora nr 35 z dnia 2 lipca 2012 w sprawie gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie elektronicznych wersji rozpraw doktorskich, dopuszczonych do publicznej obrony na Uniwersytecie Warszawskim.
Zgodnie z tym dokumentem, od października 2012 r. doktoraty bronione na UW są publikowane (wraz z recenzjami) w Repozytorium UW:
- na co najmniej 10 dni przed terminem obrony w przypadku przewodów doktorskich otwartych przed 30 kwietnia 2019 r.,
- na 30 dni przed obroną w przypadku doktoratów z tzw. nowego trybu.
Doktoraty są pobierane z Archiwum Prac Dyplomowych. Po wyznaczeniu terminu obrony i wpisaniu jej do APD rekord zawierający rozprawę i recenzje zostaje automatycznie przesłany do Repozytorium UW.
Doktoranci, którzy nie zostali zobligowani przez dziekanaty do skorzystania z APD, muszą umieścić rozprawę w Repozytorium UW samodzielnie.
Instrukcja samodzielnego deponowania
- W repozytorium Instytucjonalnym UW należy zdeponować rozprawę oraz recenzje w formacie PDF. Należy również wprowadzić abstrakt słowa kluczowe po polsku i angielsku (lub innym języku). Abstrakt i słowa kluczowe będą dostępne w Repozytorium po obronie, nawet jeśli dostęp do rozprawy zostanie zamknięty.
- Aby zdeponować doktorat w ReIn UW należy zalogować się do Repozytorium kontem w CAS.
- Następnie należy wybrać przycisk Zdeponuj znajdujący się w prawym górnym roku strony.
- Otwiera się okno wyboru kolekcji, należy odszukać w nim kolekcję „Prace doktorskie”.
- W formularzu należy wypełnić możliwie wszystkie pola. Niektóre z nich są obowiązkowe. W polu Typ publikacji wybieramy: praca doktorska
- Przed wysłaniem formularza należy zdecydować, czy rozprawa ma być udostępniana po obronie (zob. poniżej Sposoby udostępniania rozprawy po obronie).
- Należy pamiętać, że doktorat musi być dostępny na stronie Repozytorium na co najmniej 10/30 dni przed obroną. Rozprawy przesłane pod koniec dnia roboczego (np. w piątek po godz. 16) zostaną opublikowane przez redakcję dopiero rano następnego dnia roboczego (np. w poniedziałek).
Sposoby udostępniania rozprawy po obronie
Doktoranci otrzymują w dziekanatach oświadczenie, w którym m. in. muszą zadeklarować sposób udostępniania rozprawy po obronie.
Wypełniają je także (w formie elektronicznej) osoby przesyłające doktoraty poprzez Archiwum Prac Dyplomowych.
Należy zwrócić uwagę, aby zapis w papierowej wersji oświadczenia był identyczny z zapisem w rekordzie doktoratu na stronie ReIn UW.
Autor doktoratu ma trzy możliwości:
- udzielenie zgody na udostępnianie rozprawy doktorskiej w Internecie po obronie na zasadzie dozwolonego użytku (pkt 3.1. oświadczenia),
- udzielenie zgody na udostępnianie rozprawy doktorskiej w Internecie po obronie na licencji CC-BY (pkt 3.2. oświadczenia),
- nieudzielenie licencji na udostępnianie rozprawy w Internecie po obronie (pkt 3, „nie udzielam” oświadczenia).
Co oznaczają te zapisy?
- Zapis w punkcie 3.1. i 3.2. oświadczenia oznacza udzielenie Repozytorium UW i Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie licencji niewyłącznej (autor zachowuje pełnię praw do tekstu; może swobodnie korzystać z utworu i udzielać dalszych licencji, które będą upoważniały do eksploatacji dzieła na tym samym polu co licencja pierwotna), nieodpłatnej i nieograniczonej czasowo ani terytorialnie na publiczne udostępnianie pracy doktorskiej.
- W przypadku pierwszej opcji doktorat będzie dostępny w Internecie po obronie z zastrzeżeniem, że można z niego korzystać jedynie w ramach dozwolonego użytku (zob. art. 23 Ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z 2006, nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Można go cytować, robić kopie na własny użytek (lub dla osób pozostających w związku osobistym). Nie można go rozpowszechniać do nieograniczonego kręgu odbiorców. Nie można wykorzystywać rozprawy w ramach stosunków profesjonalnych czy służbowych.
- Opcja druga, czyli udzielanie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Polska (CC-BY).
Jest to licencja, umożliwiająca korzystanie z rozprawy w szerszym zakresie niż dozwolony użytek. Pozwala ona na zwielokrotnianie pracy, wtórne rozpowszechnianie i modyfikacje (np. tłumaczenie na inny język) w dowolnym celu. Licencjobiorca musi jednak koniecznie wskazać autora rozprawy. Rozpowszechniona w ten sposób praca trafi do szerszego kręgu odbiorców. W przypadku wyboru licencji CC-BY stosowne oznaczenie powinno znaleźć się również w pliku z rozprawą. Przydatne wskazówki można znaleźć na stronie Creative Commons Polska.
Przypominamy także, że oznaczenie licencją CC powinno być zarówno w papierowej, jak i w elektronicznej wersji rozprawy. Dlatego tak ważne jest wypełnienie oświadczenia przed złożeniem papierowej wersji rozprawy w dziekanacie. - Opcja trzecia, czyli nieudzielenie licencji na publiczne udostępnienie rozprawy doktorskiej.
Rozprawa nie będzie dostępna na stronie Repozytorium po obronie. Osoby zainteresowane dostępem do tekstu będą musiały przyjechać do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie by móc przeczytać doktorat. W Internecie pozostaną metadane opisujące rozprawę, w tym abstrakt.
Udostępnianie rozpraw przez Repozytorium Instytucjonalnego UW
- Zgodnie z polskim prawem rozprawa doktorska musi być publicznie dostępna przez co najmniej 10 dni przed terminem obrony (w przypadku przewodów otwartych przed 30 kwietnia 2019 r.) lub na 30 dni (doktoraty w tzw. nowym trybie).
- Na Uniwersytecie Warszawskim dostęp przed obroną odbywa się za pośrednictwem Repozytorium Instytucjonalnego UW.
- Po obronie za zgodą autora praca doktorska może być nadal publicznie dostępna w Repozytorium na zasadzie dozwolonego użytku lub licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa.
- Rozprawy, do których autorzy zamknęli dostęp przez Internet można przeczytać tylko na miejscu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Formularz zamówienia rozprawy do Czytelni:
Formularz prosimy przesłać do redakcji Repozytorium UW.
Jednocześnie Repozytorium zapewnia otwarty dostęp do listy nazwisk autorów, tytułów, słów kluczowych i abstraktów wszystkich prac doktorskich, które zostały obronione na Uniwersytecie Warszawskim.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres redakcji Repozytorium: repozytorium.buw@uw.edu.pl.