Wystawa „Kodeks Boturini – Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków” – 9-26 listopada 2017 r.

9-26 listopada 2017 r.

Kodeks Boturini, zwany też Wstęgą o Peregrynacji, to aztecka księga o długości 5,5 m i szerokości 20 cm, składana w harmonijkę. Kodeks ten spisano na papierze amate, który jest wyrabiany w Meksyku od czasów prekolumbijskich. Wysokiej jakości faksymile, które niezwykle wiernie odtwarza oryginał, wykonano na takim samym ręcznie zrobionym papierze amate przez artystów-rzemieślników z indiańskiej miejscowości Pahuatlan – San Pablito (Puebla, Meksyk).
Księga opowiada historię Azteków od ich mitycznych początków, wyjścia z tajemniczej krainy Aztlan, do założenia ich stolicy w Dolinie Meksyku – choć w tym miejscu oryginalny dokument urywa się i miasta Tenochtitlan w nim nie widać. O tym i innych problemach związanych z Kodeksem Boturini, jak również o jego odczytywaniu, opowie dr Maria Castañeda de la Paz (UNAM, Meksyk) podczas wykładów towarzyszących Wystawie.

Zapraszamy na pierwszą w Polsce wystawę azteckiej księgi!

Wykłady:

• inauguracyjny: Codex Boturini – Aztec Book about their Origin and Peregrination, 9 listopada 2017 r. , godz.16.30, BUW, sala 256.
  • La historia de las peregrinationes en la Historia Tolteca-Chichimeca, 10 listopada 2017 r., godz.13.15-14.45, Instytut Iberystyki, ul.Oboźna 8, sala 217.

Wystawa pod patronatem:
JM Rektora U, prof. Marcina Pałysa