Repozytorium ReIn UW

Zapraszamy na stronę Repozytorium Instytucjonlanego ReIn UW.

Repozytorium Instytucjonalne Uniwersytetu Warszawskiego (ReIn UW) gromadzi, przechowuje i udostępnia dorobek naukowy UW.

Zostało otwarte 15 lutego 2024 r. Zastąpiło funkcjonujące od 2012 r. Repozytorium UW, które gromadziło tylko rozprawy doktorskie. Platforma z założenia ma przyczynić się do popularyzacji osiągnięć naukowych i ułatwienia wyszukiwania oraz zarządzania wiedzą na UW.

Wprowadzanie danych do Repozytorium

W Repozytorium można deponować wyłącznie wyniki badań naukowych powiązane z Uniwersytetem Warszawskim. Przez „powiązane” rozumiemy publikacje autorstwa obecnych lub byłych naukowców, studentów lub pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.

Do Repozytorium należy wprowadzić dane bibliograficzne publikacji oraz plik z tekstem, spełniając tym samym wymogi otwartości nakładane między innymi przez grantodawców.

W przypadku deponowania plików należy przed wprowadzeniem publikacji do repozytorium upewnić się, czy:

  • mamy prawo do zdeponowania materiału;
  • materiał jest dostępny w odpowiednich formatach elektronicznych (format preferowany: pdf)

W Repozytorium możesz zdeponować:

Publikacje naukowe Prace dyplomowe Pozostałe publikacje
  1. Aby zdeponować publikację, zaloguj się do repozytorium kontem w CAS (lub USOS).
  2. Wybierz przycisk Zdeponuj znajdujący się w prawym górnym rogu strony.
  3. Wybierz kolekcję, w której chcesz zdeponować pozycję.
  4. Określ typ publikacji.
  5. Wskaż, czy publikacja ma być zgłoszona do najbliższej ewaluacji (TAK). Do ewaluacji mogą być złożone wyłącznie publikacje naukowe (artykuły, rozdziały, monografie, redakcje monografii, materiały konferencyjne) pracowników zaliczonych do liczby N. Dla dokumentów, które nie podlegają ewaluacji należy wybrać odpowiedź NIE. Uwaga, do końca 2025 r. należy zaznaczyć NIE przy każdej publikacji.
  6. Pola obowiązkowe są oznaczone gwiazdką *.
  7. Wprowadź tytuł i język publikacji. Jeżeli tekst jest w języku polskim, warto dodać jego wersję w innym języku (np. angielskim).
  8. Podaj autora/autorów. Uwaga: ze względu na indeksowanie publikacji w bazach zewnętrznych (np. Google Scholar) ważne jest zachowanie kolejności autorów. Musi ona być zgodna z kolejnością występowania nazwisk na oryginalnym dokumencie.
    W przypadku pracowników/osób zatrudnionych na UW system połączy publikację z kontem pracownika w Uniwersyteckim Systemie Platforma Zarządzania Wiedzą. Zielone kółko na końcu linii oznacza, że osoba została odnaleziona w tej bazie. Czarne kółko oznacza osobę spoza UW.
  9. Przy pracownikach UW pojawią się wszystkie afiliacje przypisane do autora pobrane z systemów uniwersyteckich (np. z SAP, USOS). Należy usunąć afiliacje (używając przycisku Kosz), które nie mają związku z daną publikacją.
  10. Afiliacja wpisana w pole Wydział uzupełnia o dany rekord indeks jednostek UW znajdujący się w zakładce Uniwersytet (górne menu na stronie głównej).
  11. Dane o autorze możesz uzupełnić numerem ORCiD. Pamiętaj, że należy wpisać sam numer, np. 0009-0007-3427-0008.
  12. Podaj datę publikacji. Wystarczy rok opublikowania.
  13. Wprowadź pozostałe dane, np. w przypadku artykułu – tytuł czasopisma, numer, strony; w przypadku rozdziału – tytuł monografii i ISBN.
  14. Dodaj DOI lub / i adres www, na której dostępna jest publikacja lub informacje o niej. Nr DOI należy wypełnić bez „https://” tylko sam nr np. 10.7366/1509499549801.
  15. Podaj dyscyplinę publikacji. Możesz podać więcej niż jedną.
  16. Dodaj abstrakt i słowa kluczowe. Zwiększą wyszukiwalność Twojej publikacji przez dodanie ich wersji językowych (np. po angielsku).
  17. Jeśli tekst został opublikowany w otwartym dostępie, podaj stosowne informacje: sposób udostępniania, wersję publikacji, informację o licencji. Pamiętaj, by licencja na stronie wydawcy i ta w repozytorium były identyczne jeśli deponujesz plik w wersji wydawcy, natomiast jeśli deponujesz autorską wersję upewnij się na jaką licencję zewala wydawca. Sprawdz jego stronę lub platformę Open policy finder (wcześniej SHERPA/RoMEO).
  18. Rekord możesz uzupełnić informacją o projekcie badawczym, którego efektem jest publikacja. Podaj nazwę i numer projektu.
  19. Do rekordu możesz dodać plik. Pamiętaj, by udostępniać tylko te publikacje, do których masz majątkowe prawa autorskie. W razie wątpliwości, skontaktuj się z redakcją repozytorium.
  20. Kliknij Deponuj, by przekazać rekord do redaktora Repozytorium. Redaktor sprawdzi dane i opublikuje tekst w ReIn UW. W razie wątpliwości co do danych bibliograficznych  lub statusu prawnoautorskiego publikacji redakcja skontaktuje się z Tobą mailowo.
  21. W dolnym pasku formularza, obok przycisku Deponuj, znajdują się również przyciski:

● Odrzuć – odrzucenie dotychczas wprowadzonych danych i zamknięcie formularza;

● Zapisz – zapisanie zmian i pozostanie w widoku formularza;

● Zapisz i wróć – zapisanie zmian i przejście do ekranu Mój DSpace. Pracę można kontynuować w późniejszym czasie.

Kliknij infografikę umieszczoną poniżej, aby przejść do kolejnej strony prezentacji ↩️

Deponowanie doktoratów

W zakresie gromadzenia doktoratów, Repozytorium działa na podstawie Zarządzenia Rektora nr 35 z dnia 2 lipca 2012 w sprawie gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie elektronicznych wersji rozpraw doktorskich, dopuszczonych do publicznej obrony na Uniwersytecie Warszawskim.

Zgodnie z tym dokumentem, od października 2012 r. doktoraty bronione na UW są publikowane (wraz z recenzjami) w Repozytorium UW:

  • na co najmniej 10 dni przed terminem obrony w przypadku przewodów doktorskich otwartych przed 30 kwietnia 2019 r.,
  • na 30 dni przed obroną w przypadku doktoratów z tzw. nowego trybu.

Doktoraty są pobierane z  Archiwum Prac Dyplomowych. Po wyznaczeniu terminu obrony i wpisaniu jej do APD rekord zawierający rozprawę i recenzje zostaje automatycznie przesłany do Repozytorium Instytucjonalnego UW.
Doktoranci, którzy nie zostali zobligowani przez dziekanaty do skorzystania z APD, muszą umieścić rozprawę w Repozytorium Instytucjonalnym UW samodzielnie.

Więcej informacji na temat zasad deponowania i udostępniania doktoratów znajdziesz tu.

Kliknij infografikę umieszczoną poniżej, aby przejść do kolejnej strony prezentacji ↩️

Dodawanie pliku do rekordu
  1. W Repozytorium możesz zdeponować plik otwierając lub ograniczając do niego dostęp.
  2. Plik dodasz metodą “przeciągnij i upuść” lub przesyłając go ze swojego urządzenia poprzez kliknięcie “wyszukaj na swoim urządzeniu” w górnej części formularza.
  3. Przesłany plik możesz pobrać, edytować lub usunąć.
  4. Kliknij, by otworzyć panel edycji. Podaj tytuł pliku, ewentualnie dodatkowy opis.
  5. Określ rodzaj dostępu. Możesz wybrać:

● open access – dostęp bez ograniczeń;

● lease – dostęp do pliku do określonej daty, po jej upłynięciu – dostęp zamknięty;

● embrago – dostęp do pliku od określonej daty, wcześniej – dostęp zamknięty;

● administrator – plik widoczny dla użytkownika, jednak bez możliwości pobrania. Można zwrócić się do Zgłaszającego z prośbą o dostęp.

Kliknij infografikę umieszczoną poniżej, aby przejść do kolejnej strony prezentacji ↩️

Ewaluacja działalności naukowej

Na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.) ewaluacja jednostek naukowych odbywa się co cztery lata. Ocena odbywa się w trzech kryteriach:

● Kryterium I: Poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności (publikacje naukowe, patenty).

● Kryterium II: Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych.

● Kryterium III: Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa  i gospodarki.

Ocena osiągnięć naukowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej ocenie osiągnięć naukowych podlegają:

●artykuły naukowe opublikowane w czasopismach naukowych lub recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, zamieszczone / niezamieszczone w wykazie ministerialnym;

● monografie naukowe wydane przez wydawnictwa zamieszczone / niezamieszczone w wykazie wydawnictw ministerialnych;

● rozdziały w monografiach naukowych wydane przez wydawnictwa zamieszczone / niezamieszczone w ministerialnym wykazie wydawnictw;

● redakcja naukowa monografii naukowych wydanych przez wydawnictwa zamieszczone / niezamieszczone w ministerialnym wykazie wydawnictw.

Definicje publikacji naukowych wg. Rozporządzenia MNiSW

§ 9.1. „Artykuł naukowy jest to recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym albo w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej:

1) przedstawiający określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy;

2) opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym.

3. Artykułem naukowym nie jest: edytorial, abstrakt, rozszerzony abstrakt, list, errata i nota redakcyjna.

§ 10.1. Monografia naukowa jest to recenzowana publikacja książkowa:

1) przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy;

2) opatrzona przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym.

2. Monografią naukową jest również:

1) recenzowany i opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym przekład:

a) na język polski dzieła istotnego dla nauki lub kultury,

b) na inny język nowożytny dzieła istotnego dla nauki lub kultury, wydanego w języku polskim;

2) edycja naukowa tekstów źródłowych”.

Artykuły recenzyjne to publikacje „zamieszczone w czasopismach naukowych umieszczonych w wykazie czasopism. Artykułem recenzyjnym jest w szczególności wypowiedź polemiczna, podejmująca tematy ważne z punktu widzenia dyskursu w nauce lub sztuce, która, jednakże – w przeciwieństwie do typowego artykułu naukowego – nie została opatrzona aparatem naukowym, posiada natomiast walory opracowania o charakterze oryginalnym i twórczym. Artykułem recenzyjnym może też być recenzja monografii naukowej zamieszczona w czasopiśmie naukowym.”

Zgłaszanie publikacji do PBN

Repozytorium Instytucjonalne Uniwersytetu Warszawskiego jest źródłem informacji o dorobku naukowym pracowników UW. W przyszłości informacje o publikacjach naukowych będą stąd automatycznie przekazywane do Polskiej Bibliografii Naukowej.

Do PBN przekazywane będą wszystkie publikacje, które w rekordzie w polu Publikacja/osiągnięcie do ewaluacji* otrzymały status TAK. Są to: artykuły, rozdziały, monografie, książki pod redakcją oraz materiały konferencyjne.

Na Uniwersytecie Warszawskim dane z ReIn do PBN będą przekazywane poprzez system ScienceCloud, który prezentuje algorytm punktowy i kwalifikujący dorobek naukowy zgodny z Rozporządzeniem MEiN (daw. MNiSW).

Kliknij infografikę umieszczoną poniżej, aby przejść do kolejnej strony prezentacji ↩️

Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji
  1. Repozytorium Instytucjonalne UW spełnia wymagania NCN w kontekście wymogu otwartego dostępu do publikacji jako repozytorium indeksowane w OpenDOAR.
  2. Zdeponowanie  publikacji w ReIn UW realizuje politykę otwartego dostępu według ścieżki 2:

(…)  bezpłatne udostępnienie manuskryptu w repozytorium. W ramach tej ścieżki istnieje możliwość wykazania w raportach prac opublikowanych w czasopismach subskrypcyjnych i hybrydowych. W przypadku opublikowania wersji VoR przez wydawcę w zamkniętym dostępie, należy wskazać w raporcie preprint lub wersję AAM udostępnioną w wybranym przez naukowca otwartym repozytorium, zarejestrowanym w bazie openDOAR; (…)

Deponowanie publikacji w Repozytorium Instytucjonalnym UW według polityki otwartego dostępu NCN

Ścieżka 2 – przykład 1: zgoda wydawcy na udostępnienie wersji AAM bez embargo 

Kroki:

  1. Opublikuj artykuł w czasopiśmie subskrypcyjnym.
  2. Zdeponuj publikację w wersji AAM w Repozytorium Instytucjonalnym UW na licencji CC BY 4.0.

Ścieżka 2 – przykład 2: zgoda wydawcy na udostępnienie wersji AAM po upływie embargo na otwartej licencji 

Kroki:

  1.  Opublikuj artykuł w czasopiśmie subskrypcyjnym.
  2.  Zdeponuj preprint publikacji w Repozytorium Instytucjonalnym UW na licencji CC BY 4.0.
  3.  Po upływie embargo udostępnij w repozytorium wersję AAM na licencji Creative Commons jednocześnie zachowując preprint w repozytorium na otwartej licencji, na którą zezwala wydawca np. CC BY-NC 4.0 lub CC BY-NC-ND 4.0.

Ścieżka 2 – przykład 3: brak zgody wydawcy na udostępnienie wersji AAM na otwartej licencji po upływie embargo.

  1. Kroki:Opublikuj artykuł w czasopiśmie subskrypcyjnym.
  2. Zdeponuj preprint publikacji w Repozytorium Instytucjonalnym UW na licencji CC BY 4.0. w momencie ukazania się artykułu na stronie wydawcy.
  3. Po upływie embargo udostępnij w repozytorium wersję AAM na licencji Creative Commons wskazanej przez wydawcę. Zdeponowany wcześniej preprint  pozostaje w repozytorium na otwartej licencji. Obie wersje tekstu muszą mieć odrębne identyfikatory.

 Na podstawie: Instrukcja Polityki NCN dot. otwartego dostępu do publikacji (grudzień 2024)

Kliknij infografikę umieszczoną poniżej, aby przejść do kolejnej strony prezentacji ↩️

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).