Powiślański przewodnik literacki – spotkanie autorskie z Pawłem Dunin-Wąsowiczem
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Dunin -Wąsowiczem, autorem „Powiślańskiego przewodnika literackiego”. Książka jest kolejnym z cyklu warszawskich przewodników literackich stworzonych przez autora. Wydawcą i koordynatorem prac nad publikacją jest Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Spotkanie, które poprowadzi Justyna Sobolewska odbędzie się 21 stycznia o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, sala 256 (poziom II).
Książka ta nie jest przewodnikiem historycznym, lecz literackim, spreparowanym na podstawie ok. 400 utworów poetyckich i prozatorskich różnych gatunków – od romansu po fantastykę. Korzystając z niej, można spacerować po Powiślu szlakiem legend, jak te o syrenie czy Złotej Kaczce, ale też szukać świadectw jak najbardziej realnego życia na Powiślu w różnych dekadach XIX i XX w. Obok Bolesława Prusa czy Zbigniewa Uniłowskiego autor skupił uwagę na mniej znanych współczesnych pisarzach, jak Jacek Natanson czy Ewa Nowak, w których twórczości beletrystycznej nadrzeczna dzielnica stanowi ważny element tła. Choć czołowi młodopolscy prozaicy, jak Władysław Stanisław Reymont i Stefan Żeromski, zahaczali o Powiśle w swojej nowelistyce, Paweł Dunin-Wąsowicz przypomina raczej opisy biedy, jakie dawali naturaliści, tacy jak Adolf Dygasiński, Marian Gawalewicz, Wiktor Gomulicki czy zupełnie zapomniany Mikołaj Czerny. Wciągające
opowieści o elektrowni zawarł Antoni Nowakowski, z pysznym motywem budowy przez jej pracowników podczas okupacji zbiorników do przemytu potrzebnej do produkcji bimbru melasy, holowanych pod dnie Wisły przez parowiec. Oczami pisarzy Dunin-Wąsowicz starał się zaglądać do mieszkań i z czasów nędzy, i z czasów bogactwa. Czy to nie paradoks, że w miejscu śmietniska opisywanego przez debiutującego równo półtora wieku temu Prusa stoją dziś luksusowe apartamenty, zaś penthouse przy Kruczkowskiego jest właściwym lokum dla Anioła Biznesu z najnowszej powieści Jakuba Żulczyka?
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Uczestnicy będą też mogli otrzymać egzemplarze “Przewodnika”.
Ważne! Uczestnicy, którzy nie mają karty bibliotecznej BUW, powinni przed spotkaniem dokonać rejestracji. W tym celu prosimy wysłać e-mail ze swoim imieniem i nazwiskiem na adres wystawy.buw@uw.edu.pl.
Opublikowano: 16 stycznia 2025