Jak korzystać z zasobów online

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące aktualności są dostępne tutaj.

Zachęcamy do korzystania z szerokiej oferty zasobów elektronicznych UW i BUW – czasopism, książek i baz.

 • Studenci, doktoranci i pracownicy UW mają pełny dostęp zdalny do wszystkich kolekcji pozostających w naszej subskrypcji.
 • Aby skorzystać z zasobów multiwyszukiwarki, e-czasopism i e-książek, należy zalogować się za pomocą numeru karty bibliotecznej (numeru ELS/ELD/ELP/ELN pisanego bez spacji) i hasła.
 • Zaległości na koncie (kary, przetrzymane książki) nie są przeszkodą w dostępie do zasobów elektronicznych.
 • Wejście i wyszukiwanie dostępne jest ze strony głównej BUW w zakładkach: Multiwyszukiwarka, E-czasopisma, E-książki.
 • Pełna oferta baz wraz z ich opisem i możliwością logowania znajduje się na stronie BUW w zakładce Zasoby online.

Wskazówki wyszukiwania:

Uwaga! Wydawcy, których bazy udostępnialiśmy dotychczas wyłącznie w sieci UW, umożliwili nam uruchomienie również zdalnego dostępu do:

 • bazy EMIS – zawierającej raporty ekonomiczne, finansowe i notowania spółek z całego świata,
 • bazy Lex – zawierającej m. in. akty prawne, orzecznictwo, komentarze i monografie.

Wejścia do baz oraz instrukcje korzystania znajdują się na stronie https://www.buw.uw.edu.pl/zasoby-online/bazy-online/

Informujemy ponadto, że można zgłosić sugestię zakupu książek, których nie ma w subskrypcji UW, ale tylko z następujących serwisów:

 • Platforma Ibuk – można to zrobić bezpośrednio z platformy (zobacz filmik instruktażowy) lub przesyłając prośbę na adres e-mail: informator.dziedzinowy@uw.edu.pl.

Uwaga! Wejście do subskrybowanych przez UW zasobów Ibuk Libra możliwe jest tylko przez stronę BUW. Biblioteka nie dysponuje indywidualnym kodem PIN. Dane do logowania przy zdalnym dostępie to numer karty bibliotecznej / ELS / ELP oraz hasło do konta bibliotecznego i e-zbiorów.
Zobacz film instruktażowy Korzystanie z Ibuk Libra w domu

Korzystanie z książek elektronicznych może ułatwić film instruktażowy Książki elektroniczne w BUW

Uwaga! Sprawdź też, czy poszukiwane materiały nie są dostępne w wersji elektronicznej w otwartym dostępie. Pomoże Ci w tym nasz film instruktażowy Gdzie szukać cyfrowych publikacji – mini przewodnik

Przypominamy, że:

 • Studenci, doktoranci i pracownicy UW, którzy posiadają ELS, ELD, ELP i ELN oraz aplikację Mobilny USOS uruchomioną na smartfonie z obsługą NFC, a nie założyli jeszcze konta bibliotecznego,  mogą je zdalnie aktywować. Szczegółowe informacje i linki do aktywacji znajdują się w zakładce Zapisy na stronie https://www.buw.uw.edu.pl/informacje-praktyczne/jak-korzystac/  Procedura zdalnej aktywacji i/lub aktualizacji konta czytelnika dostępna jest tylko dla studentów, doktorantów i pracowników UW z wprowadzonym do USOS kompletem danych.
 • Jeśli jako karta biblioteczna zostały aktywowane ELS/ELP, to numerem karty bibliotecznej jest 13-cyfrowy numer ELS/ELP pisany bez spacji.
 • Hasło do aktualnego konta bibliotecznego można odzyskać poprzez opcję „Zapomniałeś hasła” dostępną pod panelem logowania do konta bibliotecznego (Pomoce: Instrukcja odzyskania hasła, Film instruktażowy).
 • Dotychczasowe konta studentów, doktorantów i pracowników UW są aktualizowane na podstawie danych w USOS.

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).