Wystawa Gabriel Benderski – Plakat Społeczny

29 maja – 17 czerwca 2019

Wernisaż: 29 maja 2019, godz.12.00

Wystawa ma na celu wywołać w odbiorcach refleksję na tematy, które są poruszane w Deklaracji Praw Człowieka ONZ. Zachęca do przemyślenia kwestii ogólnych, poruszonych za pomocą obrazu i typografii, które są umieszczone na plakatach. Gabriel Benderski, autor plakatów, przy pomocy wizualnych skrótów podejmuje tematy trudne i skomplikowane, takie jak pokój na świecie, nietolerancja i nierówność społeczna.

Gabriel Benderski – urodził się w Montevideo w żydowskiej rodzinie w 1988 roku. Rozpoczął studia wyższe na kierunku rysunek graficzny na Uniwersytecie ORT w Montevideo, gdzie ukończył studia licencjackie. Zanim, jak sam mówi, został freelancerem, odbył pięcioletnie studia z rysunku, gdzie odkrył swoją pasję do rysunku ikonograficznego i typograficznego. Jako rysownikowi niezależnemu, udało mu się wzmocnić rozpoznawalność wizualną i markę stadionu Campeón del Siglo w Montevideo i logo drużyny Peñarol. Dotychczas organizował ekspozycje swoich prac warsztaty w zakresie rysunku graficznego zarówno w Urugwaju jak również w Nowym Jorku.
W ostatnim czasie Artysta zaczął koncentrować się na rysunku o tematyce społecznej i w rezultacie wystawa plakatów przedstawiająca ten zakres tematyczny, jest prezentowana w wielu ambasadach i konsulatach urugwajskich na całym świecie. Wystawa jest częścią planu edukacyjnego dot. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ i została uznana przez Ministerstwo Edukacji i Kultury Urugwaju (MEC-Ministerio de Educación y Cultura) za ważny projekt edukacyjny.

Wystawa w BUW prezentuje 16 plakatów autorstwa Artysty:
1. Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca
2. Pokój na świecie
3. Nie dla islamofobii
4. Pokój w Izraelu
5. Ogłoszenie niepodległości w Urugwaju. 1825
6. Przyjęcie dzieci uchodźców
7. Więcej miłości
8. Światowy Dzień Środowiska.
9. Nieskończona jedność
10. Pokój na świecie