BUW, naturalnie. Noc Muzeów 2022 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
14 maja 2022 r., godz. 19.00-1.00

 

Tegoroczna Noc Muzeów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie przebiegać pod hasłem „BUW, naturalnie”. W trwającym Roku Botaniki zapraszamy odwiedzających na pokazy zbiorów specjalnych i spacery po Ogrodach BUW.

Zespół Gabinetu Rycin BUW wybrał ryciny i rysunki z kolekcji króla Stanisława Augusta, które ilustrują obecność kwiatów i roślin w życiu człowieka w XVIII wieku. Będzie można obejrzeć projekty królewskiej oranżerii, ogrodów polskich arystokratów oraz przekonać się, że roślinne motywy i kwiaty rozkwitały w eleganckich i modnych wnętrzach.

Prezentacja przygotowana przez Gabinet Starych Druków przypomni, że natura towarzyszyła człowiekowi od zawsze, a biofilia i bibliofilia bardzo często idą ze sobą w parze. Zobaczyć będzie można wizerunki roślin wykorzystywanych w dawnym lecznictwie oraz poznać recepty naszych przodków na zachowanie dobrego zdrowia. Zainteresowanie naturą to nie tylko sielankowe życie z dala od miejskiego zgiełku, ale też tulipanowa gorączka, uprawa kawy, tytoniu i wyrób czekolady. Będzie można też z bliska obejrzeć najpiękniejsze oprawy książkowe z motywami floralnymi.

XIX-wieczny rozwój wiedzy botanicznej wraz z ówczesnym doskonaleniem technik graficznych sprawiły, że prezentowane przez Gabinet Zbiorów XIX Wieku publikacje są szczególnie atrakcyjne wizualnie. Podczas Nocy Muzeów pokażemy bogatą reprezentację XIX-wiecznej ilustracji botanicznej ze zbiorów BUW. Będzie można przyjrzeć się dziełom naukowym, atlasom botanicznym, słownikom i dawnym podręcznikom oraz publikacjom popularyzującym wiedzę przyrodniczą, a także wydawnictwom XIX-wiecznym z ornamentami floralnymi.

Gabinet Dokumentów Życia Społecznego pokaże drobne pamiątki życzliwości w zwyczajnym życiu zwykłych ludzi – odrobinę blasku w złoconych bordiurach, kwiatach wytłaczanych jedwabnym atłasem, koronkowych brzegach kartek z życzeniami z końca XIX wieku. Misternie wykonane karteczki nie aspirują do bycia dziełami sztuki, miały jednak duże znaczenie dla obdarowanych. Pieczołowicie przechowywane, stanowią dziś materiał badawczy i dają przyjemność obcowania z pięknym przedmiotem – świadectwem kunsztu anonimowych rzemieślników.

Aby obcowanie z ilustracją botaniczną z królewskiej kolekcji, atlasami roślin, zielnikami, recepturami na zielarskie mikstury i floralnymi pamiątkami codziennego życia przed wiekami nie było zbyt teoretyczne, zapraszamy, naturalnie, do ogrodów, które tej nocy, specjalnie oświetlone, będą otwarte do godz. 1.00.

Dla najmłodszych gości przygotowaliśmy niespodzianki, które z pewnością umilą czas spędzony w bibliotece, jednocześnie w formie zabawy przemycając treści edukacyjne.

Koneserów sztuki współczesnej zapraszamy na wystawę prac Ewy Trafnej, malarki, rzeźbiarki i performerki: „Warszawa, Detroit, Charków”. To wybór z trzech cykli obrazów przedstawiających miasta w momentach destrukcji: Warszawę – wyludnioną po upadku powstania w 1944 roku, Detroit – opustoszałe w wyniku zapaści przemysłu motoryzacyjnego w 2012 roku, i wreszcie Charków – aktualnie niszczony w działaniach wojennych wywołanych przez Rosję. Wystawę można oglądać już od 6 maja, a wernisaż odbędzie się w Noc Muzeów, 14 maja o godz. 20 w pasażu BUW.

plakat na Noc Muzeów 2022 w BUW

 

Rozsmakuj się w Azji i Afryce – kulinaria i popkultura. Noc Muzeów Wydziału Orientalistycznego UW w BUW

 

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).