Znajdź i korzystaj
Po wejściu do Biblioteki znajdziesz się w przestrzeni Wolnego Dostępu. Możesz tu korzystać ze wszystkich książek i czasopism, które znajdują się na półkach. Na każdym z trzech pięter Biblioteki znajdziesz miejsca do pracy.
Aby znaleźć interesujące cię publikacje drukowane skorzystaj z Katalogu.
O tym gdzie znajduje się publikacja informuje Lokalizacja w jej opisie.
Główne Lokalizacje w Katalogu to:
- BUW Wolny Dostęp – publikację znajdziesz samodzielnie w jednej z dziedzin w Wolnym Dostępie posługując się Klasyfikacją WD,
- BUW Księgozbiór Dydaktyczny – to wydzielona część Wolnego Dostępu. Publikacji szukaj kierując się Sygnaturą (rozpoczynającą się literą „W”),
- BUW Magazyn – publikacje znajdują się w zamkniętym magazynie. Aby z nich skorzystać zamów je do Czytelni, Wypożyczalni lub Książkomatu,
- Biblioteka Wydziału… / Wydział… / Instytut… / Inna nazwa jednostki UW – publikacja znajduje się w konkretnej bibliotece wydziałowej/instytutowej UW, gdzie możesz z niej skorzystać. Sprawdź jej adres, godziny otwarcia i zasady korzystania oraz wypożyczeń.
Jeśli książka lub czasopismo zostały wydane przed 1997 rokiem i nie udało się ich znaleźć w Katalogu, sprawdź też Cyfrowe Katalogi Kartkowe.
Znajdziesz tam zeskanowane karty wielu naszych katalogów, w tym katalog książek wpływających do BUW od 1801 do 1997 roku. Z CKK możesz zamówić materiały do Wypożyczalni lub Czytelni.
Szukasz zbiorów dostępnych online? Sprawdź multiwyszukiwarkę dostępną na stronie głównej i nasze zasoby online.
Wolny Dostęp
Na 1 i 2 poziomie Biblioteki znajduje się otwarty magazyn, tzw. Wolny Dostęp (WD), gdzie ustawiono ponad pół miliona książek i czasopism.
Zbiory rozmieszczono w ośmiu szerokich dziedzinach wyodrębnionych wg. Library of Congress Classification, czyli amerykańskiej Klasyfikacji Biblioteki Kongresu (w skrócie KBK).
W każdej dziedzinie Wolnego Dostępu znajduje się zbiór wybranych tytułów czasopism, które oddzielone są od książek i ustawione w układzie alfabetycznym.
Rozmieszczenie dziedzin w Wolnym Dostępie oraz ich szczegółowe plany znajdziesz na Mapach BUW.
Dziedziny w WD oznaczone są symbolami:
- P – Język. Literatura
- B L – Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata
- AM C D-F GN700-875 – Nauki historyczne
- G-GF Q R-V – Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane
- K J – Prawo. Nauki polityczne
- H GN1-673 GR-GV – Nauki społeczne. Antropologia
- M N – Muzyka. Architektura. Sztuki piękne
- A Z – Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo
W przestrzeni Wolnego Dostępu ustawione są również postumenty z planami poszczególnych poziomów i dziedzin. Na każdym regale znajdują się plansze z informacją o jego zawartości.
Szukając publikacji w BUW, sprawdź w Katalogu jej Lokalizację. Jeśli Lokalizacja to BUW Wolny Dostęp, zapisz Klasyfikację WD podaną w opisie i korzystając z map, udaj się do regału w odpowiedniej dziedzinie i samodzielnie odszukaj publikację na półce.
Możesz z niej korzystać w dowolnym miejscu w WD. Nie odkładaj książek i czasopism na półki samodzielnie. Zostaw je na wózkach umieszczonych przy regałach. Bibliotekarze odstawią je we właściwe miejsce.
Publikacje w Wolnym Dostępie oznaczone są kolorowymi nalepkami.
Kolory informują o możliwości wypożyczenia:
|
te materiały możesz wypożyczyć poza BUW jeśli masz takie uprawnienia (informacje o tym kto może wypożyczać książki znajdziesz w zakładce Wypożycz). |
|
tych materiałów nie wypożycza się poza BUW. Skorzystaj z nich na miejscu. |
Księgozbiór Dydaktyczny
To wydzielona część Wolnego Dostępu, która znajduje się na poziomie 2 i zawiera:
- podręczniki,
- skrypty,
- lektury obowiązkowe, zalecane i uzupełniające dla wszystkich kierunków studiów prowadzonych na UW.
Książki z Księgozbioru Dydaktycznego odszukaj samodzielnie na półce posługując się Sygnaturą (rozpoczynającą się literą „W”).
Możesz z nich korzystać w dowolnym miejscu w WD. Nie odkładaj książek i czasopism na półki samodzielnie. Zostaw je na wózkach umieszczonych przy regałach. Bibliotekarze odstawią je we właściwe miejsce.
Książki w Księgozbiorze Dydaktycznym oznaczone są białymi nalepkami. Możesz je wypożyczyć poza BUW jeśli masz takie uprawnienia [tu link do kolejnej sekcji].
Depozyty
W Wolnym Dostępie znajdziesz także publikacje z tzw. depozytów: księgozbiorów podarowanych BUW przez osoby lub instytucje, np.: Księgozbiór prof. Żurowskiego, prof. Falkenberga, kolekcja HELVETIA czy księgozbiór Zakładu Iranistyki.
Szukaj ich według oznaczenia w katalogu, np.: Żurowski K6146, Dep.Falk. 894, HELVETIA .K747, Dep.Ir.9.
Wszystkie Depozyty znajdziesz na poziomie 2, w obrębie Czytelni Czasopism Bieżących.
Czytelnie
Czytelnia Czasopism Bieżących
Czytelnia Czasopism Bieżących znajduje się na poziomie 2, na prawo od głównych schodów.
Tutaj na miejscu skorzystasz z:
- bieżących numerów czasopism naukowych, ułożonych według podziału dziedzinowego w porządku alfabetycznym (Uwaga, numery archiwalne są przechowywane w Magazynie lub w Wolnym Dostępie – sprawdź lokalizację w Katalogu!).
- z bieżących dzienników urzędowych, prasy centralnej i stołecznej, prasy regionalnej i prasy zagranicznej.
Czytelnia
Czytelnia znajduje się na poziomie 2 za Czytelnią Czasopism Bieżących. Sprawdź godziny otwarcia.
Tutaj skorzystasz z:
- materiałów zamówionych z Magazynu,
- mikrofisz i mikrofilmów (Informacja o zasobie w CKK),
- doktoratów zamówionych z Repozytorium Instytucjonalnego UW.
W Czytelni dostępna jest kserokopiarka oraz bezpłatny skaner. Na urządzeniach w Czytelni można kopiować wyłącznie zbiory zamówione z Magazynu.
Uwaga! 30 min. przed zamknięciem Czytelni:
- zwróć materiały, z których korzystał_ś,
- nie są wydawane nowe zamówienia.
Czytelnie Zbiorów Specjalnych
Więcej informacji o wyszukiwaniu różnych typów zbiorów w BUW na stronie: Znajdź w bibliotece.