„Wokół własnej osi” – wystawa malarstwa Katarzyny Ferworn-Horawy

21 czerwca - 25 lipca 2018 r.

„Wokół własnej osi” – wystawa malarstwa Katarzyny Ferworn-Horawy
21 czerwca – wystawa przedłużona do 25 lipca 2018 r.

Wernisaż: 21 czerwca 2018 r., godz.18.00, pasaż BUW

Wystawa malarstwa „Wokół własnej osi” jest prezentacją pracy doktorskiej Katarzyny Ferworn-Horawy z dziedziny sztuk pięknych, pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza pt.: Wrażenie poznania. Akt twórczy jako akt poznania. Obrona odbędzie się 11 lipca 2018 r. na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na wystawie obejrzeć można 14 obrazów Artystki wykonanych techniką akrylową na płótnie, które zaprezentowane są w przestrzeni BUW w czterech miejscach zaznaczonych na mapce.

Katarzyna Ferworn-Horawa jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie i obecnie doktorantką w Instytucie Filozofii UW. W swoich dziełach łączy obraz, ruch, przestrzeń i słowo w działaniach na styku sztuki mediów i filozofii.

Słowo Artystki o procesie powstawania prac malarskich, które są przedmiotem wystawy: Gołymi stopami wchodzę na płótno pokryte farbami. Staję pośrodku i wykonuję gest, który zaznacza początek zdarzenia w czasie — rozpościeram ramiona. Obejmuję przestrzeń w posiadanie, zaznaczam granice, jakie przysługują mojemu ciału. Zaczynam się obracać wokół własnej osi. Ciało, przestrzeń i ruch w czasie budują akt twórczy. Obraz powstaje samoistnie, kiedy mokra farba rozmazuje się pod stopami. Z każdym krokiem obraz ukazuje się, podobnie jak świat wokół nas, oraz narzuca się jako zdarzenie. To krótkie, intensywne przeżycie składa się z rytmu tracenia i odzyskiwania równowagi. Akt poznania, jako tworzenia (w świadomości) wyobrażenia na podstawie wrażenia, i akt twórczy, jako tworzenie obrazu ze względu na ruch ciała, są analogiczne w moim doświadczeniu malarskim. Akt poznania wymaga momentu twórczego w miejscu przejścia pomiędzy wrażeniem, a obrazem w wyobraźni (wyobrażeniem) i, podobnie jak akt twórczy, jest otwarty na to, co nowe i zaskakujące. Akt twórczy jest zawsze nakierowany na nieprzewidywalny świat zewnętrzny i zakłada jego ujawnienie, czyli w efekcie jest poznawaniem nieznanego.

Organizator:
Katarzyna Ferworn-Horawa we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie