Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Władza

8 października - 15 grudnia 2019 r.


„Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” to pięć wystaw w pięciu miastach Polski, z których każda poświęcona jest innemu fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku. Opowiadają o lokalnych budynkach i przestrzeniach oraz twórczyniach i twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast odzyskaniu niepodległości. Zadają przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, a także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. O to, w jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego oraz tożsamości miejsc, które zamieszkujemy.

Każda z wystaw jest poświęcona  innemu wycinkowi historii i ma też inny wątek przewodni. W Krakowie twórcy ekspozycji skupiają się na okresie 1918–1939, a tematem jest „Sztuka”. W Warszawie (okres 1939–1956) motywem przewodnim jest „Władza”, w Lublinie (okres 1956–1970) – „Społeczeństwo”, w Poznaniu (okres 1970–1989) – „Transfer”, natomiast w Katowicach (okres 1989–2018) „Przemiana”.

Warszawska ekspozycja otwierana jest 8 października o godzinie 18.00 i  potrwa do 15 grudnia 2019 roku.

Wystawa „Władza” ukazuje burzliwą historię Warszawy w pierwszych dekadach XX wieku, która uwydatniła rolę urbanistyki i architektury w kształtowaniu tożsamości stolicy Polski. Wielkie dzielnice mieszkaniowe czy reprezentacyjne dystrykty rządowe stawały się narzędziami w rękach decydentów, którzy w ten sposób tworzyli scenografię dla spektaklu władzy. Były świadomie kształtowanymi przestrzeniami, których urbanistyka i architektura służyły polityce historycznej, propagandzie, budowie pomników dla totalistycznych idei. Na wystawie przyjrzymy się, jak architektura i władza przenikają się, kształtując nierzadko najwybitniejsze dzieła architektury epoki.

Ekspozycji towarzyszy katalog z materiałami uzupełniającymi treści na wystawie oraz rozbudowany program bezpłatnych wydarzeń – spacery, debaty, wykłady, warsztaty rodzinne oraz warsztaty dla szkół.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://niaiu.pl/tozsamosc-warszawa/

Organizatorem jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, państwowa instytucja kultury, która poprzez działalność popularyzatorską, wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą kształtuje świadomość społeczną, promuje kulturę architektoniczną i urbanistyczną oraz podejmuje starania w kierunku zachowania narodowego dziedzictwa architektonicznego XX wieku.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Godziny otwarcia
poniedziałek: nieczynne
wtorki i czwartki: 10.00–17.00
środy i piątki: 15.00–19.00
soboty i niedziele: 11.00–18.00

Sala Wystawowa BUW, poziom 0, wejście z pasażu

ul. Dobra 56/66

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).