Szkolenia dla pracowników naukowych

Szkolenia z zakresu otwartej nauki

Szkolenia w ramach Tygodnia Otwartej Nauki – 25-31 października 2021 r.:

 

Publikowanie w modelu Open Access

Otwarty dostęp to model publikowania w procesie komunikacji naukowej, w którym publikacje są dostępne dla każdego bez żadnych formalnych, prawnych czy technicznych ograniczeń. Ale czy rzeczywiście?
Podczas szkolenia omówimy najważniejsze zasady publikowania otwartego, zapoznamy z modelami OA, podpowiemy, gdzie szukać informacji o otwartym dostępie oraz jak nie dać się złowić drapieżnemu czasopismu.

Czas: 60 min

Terminy szkoleń
25 października 2021 r., godz. 11-12.30

Link do szkolenia:
meet.google.com/zyr-mvxh-wpb

 

Plan zarządzania danymi (data managment plan) w pracy naukowej

Współcześnie udostępnianie danych badawczych stało się jedną z podstawowych form komunikacji naukowej.
Podczas szkolenia wyjaśnimy, czym tak naprawdę są dane badawcze i w jaki sposób nimi odpowiednio zarządzać. Podpowiemy, jak przygotować plan zarządzania danymi (ang. data management plan) tak, aby nie było wyłącznie kolejną przykrą koniecznością, a wsparciem w pracy naukowej.

Czas: 90 minut

Terminy szkoleń
27 października 2021 r., godz. 11-12.30

Link do szkolenia:
meet.google.com/ash-grbx-gzm

 

Otwarty dostęp a finansowanie badań

Instytucje i programy finansujące badania naukowe coraz częściej wymagają publikowania wyników w otwartym dostępie.
Na spotkaniu wyjaśnimy, co oznacza wprowadzenie polityki otwartego dostępu do danych i do publikacji powstałych w projektach badawczych. Omówimy, jakie zasady otwartego publikowania przyjęło Narodowe Centrum Nauki, a jakie Parlament Europejski. Podpowiemy też, jak łatwo i sprawnie można spełnić wymogi instytucji finansujących badania naukowe.

Czas: 60 minut

Terminy szkoleń
29 października 2021 r., godz. 11-12.30

Link do szkolenia:
meet.google.com/mia-wksk-ajg

 

Pisz, publikuj, promuj swój tekst naukowy

Zapraszamy na cykl szkoleń z zakresu pisania, publikowania i promowania tekstów naukowych.

Szkolenia odbywają się poprzez Google Meet. Zajęcia trwają od 60 do 120 minut.

Pod terminem każdego szkolenia jest umieszczony link do szkolenia.

Wybrane szkolenia mogą odbyć się także w trybie indywidualnych konsultacji, uzgodnionych z osobą prowadzącą zajęcia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:  informator.dziedzinowy@uw.edu.pl.

 

Zaloguj się do wiedzy. Praktyczne umiejętności korzystania z e-zbiorów. Książki i czasopisma elektroniczne w sieci UW

Podczas szkolenia prezentowana jest pełna oferta licencjonowanych zasobów elektronicznych UW (e-czasopism, ebooków i baz) wraz z praktycznym omówieniem kilku najważniejszych narzędzi wyszukiwawczych. Omawiane są również możliwości pracy z dokumentami elektronicznymi (tj. pobieranie artykułów, książek i innych materiałów) oraz inne sposoby efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów.

Czas: 90 min

Terminy szkoleń
9 listopada 2021 r., godz. 13.30-14.30

Link do szkolenia:
https://meet.google.com/zcg-diyb-ikg

Menedżery bibliografii – Mendeley

Mendeley to darmowy program do zarządzania dokumentami, służący do generowania cytatów i bibliografii w programie Microsoft Word, LibreOffice i LaTeX. Oprogramowanie umożliwia dodawanie (również bezpośrednio z baz), czytanie i organizowanie własnej biblioteki materiałów naukowych. Ponadto, jako narzędzie pracy grupowej Mendeley umożliwia dzielenie się dokumentami i notatkami z innymi użytkownikami.
Na warsztatach pomożemy rozpocząć pracę z programem, zainstalować oprogramowanie i założyć konto. Podpowiemy, jak utworzyć bibliotekę referencyjną, pobrać opis bibliograficzny bezpośrednio z baz danych i katalogów bibliotecznych, wstawiać cytaty oraz tworzyć bibliografię w zależności od wybranego stylu cytowania.

Czas: 90 min

Terminy szkoleń
22 października 2021 r., godz. 15-16.30

Link do szkolenia:
meet.google.com/kyd-eczh-ygh

 

 

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).