Nauki społeczne, antropologia
Działy w dziedzinie
GN1-673, GR – GV – Antropologia. Sport i rekreacja
H – HA – Nauki społeczne (gen.). Statystyka
HB – Ekonomia
HC – Historia gospodarcza
HD – HE – Zarządzanie. Praca. Transport
HF – HJ – Handel. Finanse
HM – Socjologia
HN -HQ – Historia społeczna. Rodzina
HS – HT – Wspólnoty i klasy społeczne
HV – Opieka społeczna. Patologia. Kryminologia
HX – Utopie. Socjalizm. Ekstremizm
Polecana literatura przedmiotu, wybrane zagadnienia
Zasoby dziedzinowe online
Czasopisma z dziedziny w bazach online
Książki elektroniczne dostępne online i do pobrania (offline)
IBUK (czytelnia ONLINE) – Podręczniki akademickie (ponad 2500 tytułów) i książki popularnonaukowe w języku polskim.
Istnieje możliwość przeglądania tytułów według dziedzin.
EBSCO ACADEMIC (Online + offline) – Wielodziedzinowa kolekcja ponad 130 000 książek elektronicznych z możliwością „wypożyczenia” offline, czyli pobrania na własny komputer.
Aby pobrać książkę do czytania w trybie offline należy założyć dodatkowe konto użytkownika na platformie Ebsco (przycisk Zarejestruj się / Sign in widoczny w prawym górnym rogu ekranu). Niezbędna też będzie instalacja dodatkowego oprogramowania Adobe® Digital Editions, do którego link dostępny jest jest także podczas pobierania książki.
E-zasoby dostępne na UW
Wybrane bazy dziedzinowe z zakresu ekonomii, biznesu, nauk społecznych:
EMIS – najbardziej obszerna i aktualna baza z zakresu szeroko rozumianej ekonomii, biznesu, gospodarki. Umożliwia dostęp do najświeższych danych liczbowych, finansowych, raportów, zestawień, notowań giełdowych i wielu innych informacji dla wybranych sektorów gospodarki oraz pojedynczych spółek i przedsiębiorstw z Polski i zagranicy. Niezastąpiona w pracy naukowej w naukach ekonomicznych i pokrewnych.
PASSPORT – baza dotycząca gospodarki, handlu i ekonomii. Umożliwia tworzenie porównawczych raportów wg dziedzin gospodarki, regionu, populacji i innych kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika.
ProQuest CENTRAL – zestaw baz pełnotekstowych i abstraktowych:
- ABI/INFORM Collection – najbardziej wszechstronna baza danych ABI/INFORM™, obejmująca ABI/INFORM Global, ABI/INFORM Trade and Industry oraz ABI/INFORM Dateline.
Baza zawiera czasopisma pełnotekstowe, dysertacje, najważniejsze gazety z dziedziny biznesu i ekonomii, raporty i dane dotyczące krajów i poszczególnych branż. Międzynarodowy zasięg bazy pozwala poznać pełny obraz przedsiębiorstw i trendów biznesowych na całym świecie. - Accounting, Tax & Banking Collection – czasopisma naukowe wraz z dostępem do aktualnych wiadomości, obejmujących trendy i historię kształtujące kwestie księgowe, podatkowe, bankowe i finansowe.
- Asian & European Business Collection – baza ta dostarcza informacji związanych z analizą tematów biznesowych i finansowych w Azji i Europie, w tym czasopism akademickich, gazet, nowości i czasopism. Znajdź informacje na temat firm, gospodarek, rynków, handlu międzynarodowego oraz ogólnych warunków i praktyk biznesowych w tych regionach.
- Business Market Research Collection – materiały dotyczące firm, przemysłu, ekonomiki i geopolityki rynku.
- Profile firm Hoovera – informacje o ponad 40 000 globalnych spółkach publicznych i niepublicznych.
- Canadian Business & Current Affairs Database: Business – baza danych obejmuje periodyki poświęcone biznesowi w Kanadzie i sprawom kanadyjskim.
- Career & Technical Education Database: Business – źródło informacji dotyczących biznesu i edukacji zawodowej.
W pakiecie ProQuest dostępne są również:
- ProQuest Dissertations & Theses A&I: Business – zbiór dysertacji poświęconych biznesowi, część z nich dostępna w pełnym tekście.
EBSCOhost – bazy bibliograficzne i pełnotekstowe:
- Business Source Ultimate – jest bazą naukową z zakresu szeroko rozumianego biznesu i obejmuje wiodącą kolekcję publikacji w formie bibliograficznej i pełnotekstowej z archiwami od 1886. Ponadto baza udostępnia możliwe do wyszukania cytowania naukowe odnośnie do ponad 1300 czasopism.
Jak szukać? – przydatne wskazówki - Newspaper Source – baza zapewnia kompletne, pełnotekstowe wersje ponad 40 amerykańskich i międzynarodowych gazet. Baza danych zawiera również pełnotekstowe wersje wybranych artykułów z 389 regionalnych gazet wydawanych w USA. Ponadto udostępnia ona pełnotekstowe transkrypcje programów radiowych i telewizyjnych.
- Newswires – serwis zapewnia stały dostęp niemal w czasie rzeczywistym do głównych wiadomości z całego świata z serwisów Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire oraz Business Wire. Indeks pełnotekstowych zasobów jest archiwizowany na bieżąco w 30 dniowym buforze, co umożliwia użytkownikom dostęp do interesujących ich informacji z ostatnich 30 dni.
- Regional Business News – ta baza danych zawiera pełnotekstowe z ponad 80 publikacji biznesowych na temat wszystkich obszarów miejskich i wiejskich wewnątrz Stanów Zjednoczonych.
- SocINDEX with Full Text – baza danych dotycząca badań socjologicznych. Obejmuje ona ponad 2,1 mln rekordów bibliograficznych. Zawiera również pełny tekst ponad 860 czasopism, których archiwa sięgają roku 1908. Baza obejmuje także pełny tekst ponad 830 książek i monografii oraz ponad 16 tys. publikacji konferencyjnych.
Zasoby online ogólnie dostępne
Platforma Otwartej Nauki (CEON) – znajdziemy tu repozytorium, artykuły z czasopism oraz serwis „Otwórz Książkę”, zawierający książki polskich naukowców (w podziale na dziedziny znajdziemy historię sztuki).
Arianta – baza zawiera informacje oraz linki do ponad 3 tys. tytułów polskich czasopism elektronicznych. Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak i takie, które udostępniają na swych stronach spisy treści lub/i abstrakty.
BazHum – pełnotekstowa baza polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych.
BazEkon – zawiera bibliografie zagadnień ekonomicznych i pokrewnych, a także pełnotekstowe wersje artykułów wybranych czasopism.
Główny Urząd Statystyczny – portal informacyjny GUS. Udostępnia m.in.: Dzienniki Urzędowe GUS, Roczniki Statystyczne, definicje pojęć stosowanych w statystyce, Klasyfikacje (np. PKD, PKWiU).
Polska Akcja Humanitarna – portal Polskiej Akcji Humanitarnej. Udostępnia wyszukiwarkę materiałów edukacyjnych na temat globalnego rozwoju: recenzje, elektroniczne wersje wybranych książek i artykułów, prac licencjackich i magisterskich.
Polskie Towarzystwo Socjologiczne – zawiera informacje na temat PTS. Udostępnia przydatne linki. Zamieszcza spisy treści i abstrakty do poszczególnych numerów czasopisma Polish Sociological Review (dostępnego w BUW).
Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych – czasopismo Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk wydawane wspólnie z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Periodyk poświęcony jest dziejom społecznym i gospodarczym Polski (numery od 2005 roku).
Stosunki Międzynarodowe – zawiera treści artykułów i umów międzynarodowych. Udostępnia słownik pojęć i organizacji międzynarodowych, a w Bazie Państw podstawowe informacje o poszczególnych krajach.
Stosunki Międzynarodowe – ogólnopolski miesięcznik poświęcony polityce zagranicznej i sytuacji międzynarodowej Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Strona zawiera bieżące informacje o Polsce i świecie.
Studia Socjologiczne – zawiera abstrakty poszczególnych numerów czasopisma Studia Socjologiczne (dostępne w BUW), od 1961 roku.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania – Projekt: Diagnoza Społeczna – zawiera kompleksowe dane na temat gospodarstw domowych, warunków i jakości życia Polaków.
Polecane portale
Serwisy internetowe wg tematów:
- Ekonomia
Polska Fundacja im. Roberta Schumana
Komisja Nadzoru Finansowego
Bankier.pl – Polski Portal Finansowy
Główny Urząd Statystyczny
Money.pl – Portal Finansowy
Narodowy Bank Polski
Nbportal.pl – Portal Edukacji Ekonomicznej
Gospodarka.pl – Poradnik Internetu Dla Twojej Firmy
Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową - Socjologia
Polskie Towarzystwo Socjologiczne
E-Polityka – Serwis Polityczny
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Portal społecznych przedsiębiorców
Portal Funduszy Europejskich, ekonomii społecznej, w tym spółdzielczości socjalnej
Portal Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych
Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych
Portal Rozwoju Spółdzielczości - Rynek pracy w poszczególnych krajach
Francja – (Krajowa Agencja Zatrudnienia)
Niemcy
Portugalia
Szwecja
USA (ogólnie)
USA (praca dla inżynierów)
Wielka Brytania
Włochy - Aktywność zawodowa i sytuacja na rynku pracy osób niepełnosprawnych
http://www.niepelnosprawni.pl/– portal ogólnoinformacyjny, dowiesz się tam między innymi jak założyć firmę, jak aktywnie poszukiwać pracy i jakie są aktualne szkolenia oraz projekty dostępne dla osób niepełnosprawnych;
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – dowiesz się między innymi o możliwościach dofinansowania;
http://www.bezbarier.pl/– podstawowym elementem projektu jest utworzenie portalu z bazą danych ofert pracy dla niepełnosprawnych, ich mobilizacją oraz ułatwienie dostępu do programów aktywizujących;
http://www.psz.praca.gov.pl/– portal zawierający wszelkie informacje na temat instytucji działających przy Wojewódzkich Urzędach Pracy i Powiatowych Urzędach Pracy, które wspierają i pomagają w zakładaniu własnej działalności gospodarczej (np. Ośrodki Wspierania Przedsiębiorczości);
http://www.inkubatory.pl/– strona ta pomoże absolwentom w uzyskaniu wszelkich informacji na temat własnego biznesu. - Socjologia
Przegląd Socjologii Jakościowej
Qualitative Sociology Review - Sport
Baltic Journal of Health and Physical Activity
Rocznik Naukowy AWFiS w Gdańsku
Sporty Wodne i Ratownictwo - Uzależnienia
Alkoholizm i Narkomania
Prace Naukowe Akademii im. J. Długosza
Narkotyki w Obiektywie – wyniki badań
http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/645/EMCDDA_DiF22_PL_318777.pdf
http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/641/TDAD11001PLC_WEB_289581.pdf
http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/682/188813_2010_5239_DRUGS_IN_FOCUS_NR_23_DEP_PL_376350.pdf
Niebieska Linia
Ikonosfera – Studia z socjologii i antropologii obrazu
Kobieta i Biznes
Roczniki statystyczne GUS
European Journal of Physical & Health Education
Lider
Instytucje
Biblioteki wydziałowe UW
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (WNPiSM)
Biblioteka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej (IE)
Biblioteka Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE)
Biblioteka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych (ISNS) – ul. Nowy Świat 69, 00-927 Warszawa, brak strony www.
Biblioteka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji (IPSiR)
Biblioteka Wydziału Zarządzania (WZ)
Biblioteka Centrum Europejskiego (CE)
Pozostałe biblioteki
Główna Biblioteka Instytutu Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
GUS: Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca
Centralna Biblioteka Rolnicza