Stanisław Wyspiański. Wystawa plakatów w 150. rocznicę urodzin

18 stycznia - 21 marca 2019 r.

Stanisław Wyspiański to artysta totalny i wszechstronny. Malarz, poeta, dramaturg, inscenizator, wybitny człowiek teatru. Urodził się w Krakowie 15 stycznia 1869 roku, gdzie zmarł 28 listopada w 1907 roku mając zaledwie 38 lat.
Na wystawie prezentujemy plakaty polskich artystów: Jana i Piotra Młodożeńców, Waldemara Świerzego, Mieczysława Górowskiego, Jerzego Czerniawskiego, Macieja Urbańca, Jana Lenicy i Janusza Wiśniewskiego. Plakaty powstały do sztuk Stanisława Wyspiańskiego: Wesela, Legendy, Nocy listopadowej, Warszawianki, Wyzwolenia, Powrotu Odysa, Sędziów, Kronik królewskich oraz Studium o Hamlecie. Polski plakat zdobył rangę i uznanie dzięki wysokim walorom artystycznym. Artyści traktowali plakat jako dyscyplinę sztuki. Często używali środków malarskich, co wyzwalało ich osobisty komentarz oraz bogactwo interpretacji. Obrazuje to podejście do „Wesela”: plakat Jana Młodożeńca to pełen barw weselny korowód, natomiast praca Macieja Urbańca to kontrast różowej wesołej barwy i złowrogiego sznura, który stanowi puentę dramatu.

Prezentowane plakaty stanowią żywy komentarz do wciąż wystawianych sztuk Stanisława Wyspiańskiego. Powstawały od 1957 r. do lat współczesnych i pochodzą z kolekcji Galerii Plakatu Polskiego w BUW Włodka Orła i Darka Zgutki.

Organizator: Galeria Plakatu Polskiego w BUW
Współpraca: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

Wystawę można oglądać w Galerii na Siatkach w pasażu BUW.

Zapraszamy!

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).