Rysunki z Albumu Brukselskiego z Gabinetu Rycin BUW na międzynarodowej wystawie w MOU w Belgii

Siedem niezwykłych rysunków pochodzących ze zbioru króla Stanisława Augusta zostało użyczonych na wystawę „Margaret. The Emperor’s Daughter between Power and Image” (Małgorzata. Córka Cesarza między Władzą a Wizerunkiem) przygotowaną przez Muzeum Oudenaarde (MOU). Prace, autorstwa anonimowego artysty z kręgu Fransa Florisa I (1519/20-1570), stanowią widowiskową relację wizualną z uroczystych obchodów zaślubin syna Małgorzaty Parmeńskiej, który odbył się w 1565 r. w Brukseli i stał się doniosłym wydarzeniem politycznym swoich czasów. Na wystawie zgromadzono również dzieła z przeszło 30 instytucji, m.in.: Luwru, Galleria Nazionale Parma, Museo Nazionale di Napoli, Kunsthistorisches Museum Vienna i The British Museum.

 

 

Małgorzata Parmeńska, namiestniczka Niderlandów Habsburskich

Bohaterka wystawy (1522-1586) urodziła się we flamandzkim mieście Oudenaarde (obecnie Belgia) jako nieślubna córka cesarza Karola V i córki miejscowego wytwórcy tapiserii, Johanny van der Gheynst. W wieku siedmiu lat została oficjalnie uznana i przyjęła imię Małgorzata Austriacka. Poślubiła Aleksandra Medyceusza, a po jego przedwczesnej śmierci Oktawiusza Farnese. Była kobietą niezwykłą: w latach 1559-1567, niespokojnym czasie na początku wojny osiemdziesięcioletniej, była generalną namiestniczką Niderlandów, które w tym czasie walczyły o wyzwolenie spod panowania hiszpańskiego. Zasłynęła też jako wpływowa postać we włoskich wyższych sferach oraz miłośniczka i mecenaska sztuki.

Rysunki z BUW głównym bohaterem pierwszej części ekspozycji w MOU

Na Album Brukselski z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta przechowywanej w Gabinecie Rycin BUW składa się 13 przepięknych rysunków wykonanych farbami wodnymi na pergaminie. Krok po kroku obrazują one kolejne epizody i wydarzenia brukselskich uroczystości zaślubin. Ze względu na swój dokumentalny charakter to właśnie te prace stworzyły oś narracji w pierwszej sali wystawy w Muzeum Oudenaarde. Powiększania wybranych fragmentów rysunków umieszczone na ścianach stanowią punkt odniesienia dla zgromadzonych eksponatów. Organizują przestrzeń, tworząc opowieść o fascynujących obyczajach dworskich XVI wieku obfitujących w barwne turnieje, bale i wystawne uczty.

Rysunki z Albumu Brukselskiego należą do grupy najcenniejszych dzieł w zbiorach BUW. Ustalenia dotyczące ich użyczenia trwały od pocz. 2023 r., a w prace związane z przygotowaniem i przekazaniem obiektów zaangażowani byli przedstawiciele kilku działów Biblioteki, m.in.: Gabinetu Rycin, Oddziału Konserwacji, Oddziału Zasobów Elektronicznych oraz Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy. W trakcie negocjacji początkowa lista rysunków została zawężona, głównie ze względu na dobrostan obiektów, do siedmiu prac. Obiekty z BUW jako jedne z pierwszych wypożyczanych przez MOU zostały przetransportowane i zainstalowane na ekspozycji.

Album Brukselski nie jest dostępny dla szerokiej publiczności, a w ramach zajęć dydaktycznych w Gabinecie Rycin lub wystaw były dotychczas prezentowane głównie pojedyncze rysunki ze zbioru. Wystawa w MOU będzie wyjątkową okazją, aby zobaczyć znaczącą część tego wyjątkowego zasobu.

 

Spotkanie z kulturą, sztuką i obyczajami XVI w. w rodzinnym mieście Małgorzaty

Wystawę „Margaret. The Emperor’s Daughter between Power and Image” można oglądać w Muzeum Oudenaarde od 21 września 2024 r. do 5 stycznia 2025 r.
Na ekspozycji, poza siedmioma niezwykłymi rysunkami ze zbiorów BUW i wspaniałą tapiserią zrealizowaną na zamówienie Małgorzaty, a obecnie należącą do kolekcji wawelskiej, można będzie zobaczyć słynne portrety, obrazy namalowane na zamówienie Małgorzaty, tkaniny, miniatury, złote i srebrne naczynia, przedmioty należące niegdyś do namiestniczki Niderlandów, a nawet fragment witraża wymontowany z kościoła w Goudzie. Składają się one na ciekawy przewodnik po kulturze, obyczajach i tradycjach życia dworskiego w XVI w.

Więcej informacji o wystawie: Margaret | Stad Oudenaarde

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).