ROMAN PALESTER – TU I TERAZ Cykl koncertów i konwersatoriów w 30. rocznicę śmierci kompozytora i publicysty

25-27 października 2019 r.

ROMAN PALESTER – TU I TERAZ
Cykl koncertów i konwersatoriów w 30. rocznicę śmierci kompozytora i publicysty
25-27 października 2019
Roman Palester (1907-1989) był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w., w latach 30. postrzegano go jako potencjalnego następcę Karola Szymanowskiego. Studiował fortepian w krakowskim Instytucie Muzycznym i w konserwatorium we Lwowie, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz kompozycję i teorię muzyki w Konserwatorium Warszawskim. Od początku lat 50. przebywał na emigracji, zaś od 1952 współpracował z Radiem Wolna Europa w Monachium – spowodowało to zapis cenzury PRL i Palester niemal całkowicie znikł z oficjalnego życia muzycznego w kraju. Mimo cofnięcia zapisu w roku 1977 nie zaistniał już potem trwale w świadomości rodaków, a wykonania jego wartościowych i ciekawych dzieł są do dziś rzadkie. Od 1972 r. mieszkał w Paryżu, tam też zmarł. Jego spuścizna jest przechowywana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Trzydniowe wydarzenie, organizowane przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreśla związki artysty z uczelnią, oddaje mu też hołd w 30. rocznicę śmierci.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Piątek, 25 października
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Sala im. Lindego
ul. Dobra 56/66, poziom III
• godz. 17.30 – Roman Palester jako pionier polskiej muzyki filmowej. Konwersatorium (Iwona Lindstedt, Grzegorz Rogowski)
• godz. 19.00 – Projekcja filmu Dziewczęta z Nowolipek (reż. Józef Lejtes, 1937)
z muzyką Romana Palestra i Marina Neuteicha

Sobota, 26 października
Auditorium Maximum UW, Krakowskie Przedmieście 26/28
• godz. 19.00 – Koncert symfoniczny
Program: Polonezy M.K. Ogińskiego | Concertino na klawesyn i 10 instrumentów | Serenada na 2 flety i orkiestrę smyczkową | Kołacze – poemat weselny na chór żeński i orkiestrę kameralną (PRAWYKONANIE ESTRADOWE)

Wykonawcy: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa | Maciej Skrzeczkowski – klawesyn | Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz – flety | Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego (przygotowanie chóru: Irina Bogdanovich) | Marek Wroniszewski – dyrygent

Niedziela, 27 października
Collegium Politicum WNPiSM UW – Aula im. prof. J. Baszkiewicza,
Krakowskie Przedmieście 26/28
• godz. 17.30 – Roman Palester jako publicysta i komentator Radia Wolna Europa. Konwersatorium (Violetta Wejs-Milewska, Konrad Tatarowski, Beata Bolesławska-Lewandowska)

• godz. 19.00 – Koncert kameralny
Taniec na skrzypce i fortepian z baletu Pieśń o Ziemi | Preludia na fortepian | Trzy sonety Orfeusza na sopran i fortepian | Sonatina na 4 ręce | Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian

Wykonawcy: Duo Viennese. Paweł Zalejski, Monika Hager–Zalejski – skrzypce | Jakub Tchorzewski – fortepian | Halina Dubitskaya – sopran | Robert Morawski – fortepian | Ravel Duo. Katarzyna Sokołowska, Agnieszka Kozło – fortepian

1. Auditorium Maximum UW
2. Collegium Politicum UW

ORGANIZATORZY: Uniwersytet Warszawski, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.