Nowości w e-zbiorach – wrzesień 2021 r.

The Lancet

Oferujemy bezpłatny dostęp do czasopism z grupy Lancet.

Niezależne czasopismo „The Lancet” rozpoczęło działalność już w 1823, a następnie ewoluowało w grupę czasopism publikujących artykuły z różnych dyscyplin medycyny. W ramach open access dostępne są następujące tytuły:

• Child & Adolescent Health
  • Diabetes & Endocrinology
  • Gastroenterology & Hepatology
  • Haematology
  • HIV
  • Psychiatry
  • Respiratory Medicine
  • Rheumatology

Wejście do czasopism ze strony BUW: Zasoby online/ bazy online/ ScienceDirect (serwer wydawcy Elsevier)

Dostęp od 13 września do 12 października 2021 r.

Wyborcza.pl

Wejścia do serwisów:
Wyborcza.pl
Wyborcza.biz
WysokieObcasy.pl
BiqData.pl
– Serwisy lokalne: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gliwice, Gorzów, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Sosnowiec, Szczeciń, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Czas Chełmna, Czas Świecia, Czas Brodnicy
Archiwum Gazety Wyborczej

Oferujemy dostęp do Wyborcza.pl w  wersji Premium:

• tekstów informacyjnych Wyborcza.pl (Polska, świat, gospodarka, kultura, nauka, sport),
  • magazynów: „Książki”, „Duży Format”, „Wolna Sobota”, „Ekonomia Plus”, „Wysokie Obcasy Praca”, „Ale Historia”, „Słówka”, „Wysokieobcasy.pl”, „Wysokie Obcasy Extra”,
  • 27 serwisów lokalnych,
  • LENA,
  • E-wydania Gazety Wyborczej,
  • archiwum Gazety Wyborczej.

Z serwisu mogą korzystać pracownicy, doktoranci i studenci UW, posiadający aktywne konto w systemie bibliotecznym, po zalogowaniu za pomocą numeru karty bibliotecznej i hasła.

Dostęp od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022 r. Licencja obejmuje 25 jednoczesnych dostępów.

Polityka

Wejście do serwisu Polityka

Oferujemy dostęp do serwisu „Polityka” w wersji Premium:

• do bieżących wydań „Polityki”, a także do artykułów z bieżących wydań czasopism Polityki, tj.: „Pomocnika Historycznego”, „Poradnika Psychologicznego”, „Ja My Oni”, „Niezbędnika Inteligenta (Niezbędnika Współczesnego)”, „Salonu” i „Żyjmy Lepiej” wraz z archiwum,
  • do treści archiwalnych „Polityki” od 1998 r.,
  • do wszystkich treści tworzonych przez jego redakcję internetową oraz innych autorów „Polityki” i publikowanych wyłącznie w tym portalu.

Dostęp  od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. Licencja obejmuje 10 jednoczesnych dostępów.

Uwaga! Po 20 minutach nastąpi automatyczne wylogowanie użytkowników, którzy nie korzystają już z serwisu.

Writefull

Writefull to narzędzie ułatwiające pisanie tekstów naukowych po angielsku.

Poprawia gramatykę, interpunkcję, ortografię i stylistykę tekstów naukowych, sugeruje poprawki w strukturze zdań, proponuje słownictwo charakterystyczne dla danej dyscypliny oraz wykrywa w tekście miejsca, w których brakuje cytowań.

Writefull wykorzystuje modele językowe oparte na sztucznej inteligencji (AI) i nieustannie „uczy się” na podstawie tekstów milionów artykułów z czasopism naukowych.

Dla osób studiujących i pracujących na UW oferujemy dostęp do czterech usług: dwóch wtyczek Writefull for Word i Writefull for Overleaf (edytor tekstu LaTeX) oraz do dwóch usług online: Writefull Revise i Writefull Cite.

Writefull for Word dla Windows może być używany z Windows 7 SP1 lub nowszym oraz Office 2013 lub nowszym.
Writefull dla Word Online i macOS może być używany z Microsoft Office 365, Word Online oraz Office 2016 lub nowszym.

Writefull for Overleaf jest obecnie obsługiwana przez Google Chrome, Chromium i Brave.

Aby skorzystać z programu Writefull for Word oraz Writefull for Overleaf, należy zainstalować wtyczkę.

Wtyczkę Writefull for Word można pobrać ze strony https://www.writefull.com/, a Writefull for Overleaf ze strony https://chrome.google.com/webstore/detail/writefull-for-overleaf/edhnemgfcihjcpfhkoiiejgedkbefnhg
Uwaga! Aby zarejestrować się w aplikacji, należy skorzystać z konta mailowego w domenie UW!

Writefull Revise służy do analizy poprawności językowej już przygotowanych tekstów, sprawdza m. in. gramatykę, słownictwo czy stylistykę tekstu online. Wystarczy załadować gotowy tekst, a narzędzie zasugeruje gdzie potrzebne są poprawki.

Writefull Revise dostępny jest na stronie: http://revise-uw-edu-pl.writefull.ai

Natomiast usługa Writefull Cite pozwala na zidentyfikowanie cytowanych fragmentów tekstu z brakującym zapisem bibliografii. Po załadowaniu gotowego tekstu, narzędzie wskazuje miejsca, gdzie brakuje przypisu. Liczba w nawiasie oznacza jak duże jest prawdopodobieństwo, że przypis jest potrzebny.

Writefull Cite dostępny jest na stronie: http://cite-uw-edu-pl.writefull.ai

Writefull Revise i Writefull Cite działają w przeglądarkach Chrome, Firefox, Safari, Edge.

Uwaga, Writefull Revise i Writefull Cite działają tylko w sieci UW. Natomiast przy instalowaniu wtyczki Writefull do edytorów tekstów trzeba podać adres e-mail z domeny uw.edu.pl.

Więcej informacji oraz instrukcje korzystania z narzędzia Writefull można pobrać tutaj