Najpiękniej wydana książka Stanisława Lema

Konkurs został rozstrzygnięty

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprosiło Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie do współpracy przy przeprowadzaniu Konkursu na Najpiękniej wydaną książkę Stanislawa Lema.

Przyznano dwie nagrody: honorową nagrodę specjalną konkursu otrzymało Wydawnictwo Literackie za serię książek z lat 1959-1974 w opracowaniu graficznym Daniela Mroza oraz za serię książek wydawaną od roku 2012 w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego.

Najpiękniejszą książką Stanisława Lema okrzyknięto Cyberiadę, wydaną w 1965 roku w opracowaniu graficznym Daniela Mroza.

Zapraszamy do wysłuchania uzasadnienia werdyktu.

Jury wybrało również 30 okładek książek Stanisława Lema,  na które od dzisiaj można oddać głos na stronie serwisu Lubimyczytać.pl.

Powszechnie wiadomo, że piękna okładka zachęca do sięgnięcia po książkę, a dobrze zaprojektowana książka ułatwia czytanie. Zaprezentowane okładki zostały wyselekcjonowane przez jury spośród ponad stu zgłoszonych do konkursu. Uczestnicy konkursu proszeni są o krótkie pisemne uzasadnienie wyboru.

Dla osób, które nadeślą najciekawsze uzasadnienia, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i BUW przygotowali nagrody – torby z nadrukiem, notes architektoniczny oraz książki/niespodzianki autorstwa Stanisława Lema.

Zapraszamy do udziału!

Zakończył się konkurs na Najładniejszą okładkę książki Stanisława Lema

Zakończył się internetowy konkurs na Najładniejszą okładkę książki Stanisława Lema. Czytelnicy mogli wybrać jedną z trzydziestu wyselekcjonowanych uprzednio przez jurorów konkursu na Najpiękniej wydaną książkę Stanisława Lema. Głosowanie odbywało się w serwisie lubimyczytac.pl w dniach 18.XI – 8.XII.2021

Organizatorem Konkursu było Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Partnerem Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

Oddano 884 głosy.

I miejsce –
Bajki robotów – Wydawnictwo Literackie 2012, twórca Przemek Dębowski

II miejsce (ex aequo)
Dzienniki gwiazdowe – Czytelnik 1976, twórca Zbigniew Czarnecki,
Solaris – Wydawnictwo MON 1963, twórca Jerzy Kępkiewicz

Inwazja z Aldebarana – Wydawnictwo Literackie 1959, twórca Daniel Mróz

Trzydziestu autorów najciekawszych uzasadnień swoich głosów, wyłonionych przez Jury w składzie (Urszula Ciach – redaktor, Agnieszka Dziewulska – redaktor, Andrzej Palacz – wydawca, Agata Szydłowska- historyk sztuki i Anna Wołodko (dyrektor BUW) otrzymają nagrody: książkę Stanisława Lema, torbę z jego wizerunkiem bądź jego rysunkiem i notes architektoniczny Biblioteki Uniwersyteckiej.