Koło Wiedeńskie. Ścisłe myślenie w czasach obłędu. Appendix: Szkoła Lwowsko-Warszawska a Koło Wiedeńskie

28 stycznia-28 lutego 2022

Koło Wiedeńskie. Ścisłe myślenie w czasach obłędu. Appendix:  Szkoła Lwowsko-Warszawska a Koło Wiedeńskie

The Vienna Circle. Exact Thinking in Demented Times. Appendix: The Lvov-Warsaw School and the Vienna Circle

Wystawa planszowa Uniwersytetu Wiedeńskiego i  Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowana w ramach sieci CENTRAL (https://www.central-network.eu/)

Wystawa w języku angielskim i niemieckim.

28 stycznia – 28 lutego 2022

Transmisja otwarcia wystawy 28 stycznia, godz. 10.00.

10.15-10.45 − prof. Friedrich Stadler „The Vienna Circle and the Lvov Warsaw School – Two Kindred Philosophical Currents Between the Wars”;

10.45-11.15 − prof. Anna Brożek „The Lvov-Warsaw School and the Vienna Circle. Two Projects for Philosophy”;

11.15-11.45 − prof. Karl Sigmund „The mathematicians of the Vienna Circle and their ties with Poland”;

11.45-12.15 − prof. Joanna Osiejewicz „Open texture and the living instrument doctrin. Influence of the Vienna Circle on the application of law in Europe”.

„Wystawa przedstawia Koło Wiedeńskie w szerokim kontekście kulturowym i historycznym. Uwzględnia nie tylko członków Koła, lecz także postaci, które na tę formację intelektualną wpłynęły oraz te, które wiedeńskiemu wpływowi uległy. Liczne kopie fotografii, listów i innych dokumentów stanowią ilustrację dla biografii intelektualnych czołowych członków Koła Wiedeńskiego i obszarów ich zainteresowań badawczych. Wystawa opowiada też o dramatycznych okolicznościach, które zniszczyły Koło Wiedeńskie jako zwartą formację ideową.[…] Warszawski „Appendix” do wystawy przedstawia sylwetki członków i dzieje SLW, a także jej relacje z Kołem. Chociaż Szkoła powstała i rozwijała się niezależnie od działalności Schlicka i jego współpracowników, to pewne rysy były wspólne obu tym formacjom – przede wszystkim niechęć do filozoficznej mętności, nacisk na ścisłe myślenie i wyrażanie myśli, a także uwzględnianie w filozofii narzędzi logicznych i wyników nauk szczegółowych. Mimo tych podobieństw w Szkole Lwowsko-Warszawskiej nigdy nie głoszono poglądów tak radykalnych, jak w Kole Wiedeńskim. To umiarkowane stanowisko Szkoły, a także liczne wyniki badań jej członków w zakresie logiki, metalogiki i semantyki logicznej nie pozostały bez wpływu na ewolucję poglądów przedstawicieli Koła Wiedeńskiego.”

Prof. Anna Brożek, Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej przy Wydziale Filozofii UW slw.uw.edu.pl.

Ekspozycja czynna: pn – sob 11.00-18.00, nd 15-19

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, poziom 0