Zasady udostępniania skrytek dla doktorantów i dla nauczycieli akademickich Uniwersytetu Warszawskiego
Postanowienia ogólne
- Prawo do korzystania ze skrytek doktoranckich znajdujących się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (zwanej dalej BUW) dziedzinie A Z (poziom 2) przysługuje wyłącznie doktorantom UW i nauczycielom akademickim UW, tj. (zgodnie z §105 Statutu UW): pracownikom badawczo-dydaktycznym, badawczym i dydaktycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
- Skrytki służą do całodobowego przechowywania rzeczy osobistych.
- Warunkiem wypożyczenia klucza do skrytki jest posiadanie ważnego konta bibliotecznego BUW bez zaległości.
- BUW nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy osobiste pozostawione w skrytkach.
- Korzystający ze skrytki jest zobowiązany do dbania o odpowiednie zamknięcie skrytki i bezpieczne przechowywanie kluczyka wraz z dołączonym do niego identyfikatorem z kodem kreskowym.
- Doktorant lub nauczyciel akademicki UW może mieć na koncie bibliotecznym tylko jedną skrytkę. Wypożyczenie klucza do skrytki nie zmniejsza limitu wypożyczeń książek przypisanego do konta bibliotecznego.
- Klucza do skrytki nie wolno udostępniać osobom trzecim.
Wypożyczenie, prolongata i zwrot klucza do skrytki
- Klucz do skrytki jest wypożyczany w Informatorium po okazaniu przez użytkownika karty bibliotecznej BUW. Wypożyczenie jest rejestrowane na koncie bibliotecznym.
- Klucze wypożyczane są w godzinach pracy Informatorium.
- Klucz do skrytki udostępniany jest na 30 dni roboczych.
- Termin jego zwrotu może być trzykrotnie przedłużony o kolejne 30 dni robocze liczone od dnia wykonania prolongaty, pod warunkiem, że:
- nie ma rezerwacji złożonych przez innych użytkowników na te skrytkę,
- nie upłynął termin zwrotu klucza albo egzemplarza książki lub czytnika Kindle, które znajdują się na koncie bibliotecznym,
- nie upłynął termin ważności konta,
- nie ma zaległych opłat na koncie bibliotecznym.
- Prolongata jest możliwa nie wcześniej niż na 3 dni przed wyznaczonym terminem zwrotu klucza.
- Doktorant lub nauczyciel akademicki UW samodzielnie dokonuje prolongaty terminu zwrotu klucza w katalogu online bibliotek UW, po zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne.
- Przed zwrotem klucza użytkownik jest zobowiązany do zabrania wszystkich materiałów oraz rzeczy osobistych, które znajdowały się w skrytce.
- W przypadku niezwrócenia klucza do skrytki w okresie 14 dni roboczych od wyznaczonego terminu jego zwrotu, BUW zastrzega sobie prawo komisyjnego otwarcia skrytki. Pozostawione w niej rzeczy osobiste zostaną zdeponowane w Oddziale Administracyjnym BUW, a książki i czasopisma wypożyczone w BUW włączone do zbiorów.
- Użytkownik będzie poinformowany pocztą elektroniczną o opróżnieniu skrytki. Rzeczy pozostawione w skrytce będzie można odebrać w pokoju 236 w terminie uzgodnionym telefonicznie (tel. 22 55 25 060, 22 55 25 653). Rzeczy nieodebrane z Oddziału Administracyjnego w ciągu 14 dni roboczych będą przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu m. st. warszawy, ul. Dzielna 15.
- Zagubienie lub zniszczenie klucza oraz niezwrócenie go w terminie powoduje zablokowanie konta bibliotecznego. W tych przypadkach zostaną również naliczone opłaty, których wysokość została określona w Wykazie opłat w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
- opłata za przetrzymanie kluczyka do skrytki samoobsługowej po wyznaczonym terminie zwrotu za 1 dzień – 5 zł (maksymalnie 50 zł),
- opłata za zagubiony lub zniszczony kluczyk do skrytki samoobsługowej – 50 zł.
Rezerwowanie kluczy do skrytek
- Doktorant lub nauczyciel akademicki UW samodzielnie dokonuje rezerwacji wypożyczonego klucza w katalogu online bibliotek UW, po zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne.
- Można zarezerwować tylko jeden klucz do skrytki.
- Po odbiór zarezerwowanego klucza do skrytki należy zgłosić się do Informatorium w ciągu 3 dni od daty otrzymania pocztą elektroniczną powiadomienia o możliwości odbioru klucza. Data wygaśnięcia rezerwacji skrytki znajduje się na koncie czytelnika w zakładce „Zamówienia (status: dostępne do odbioru).
- Nieodebranie klucza w terminie będzie równoznaczne z rezygnacją z użytkowania skrytki.
Użytkowanie skrytki
- Wszelkie dostrzeżone uszkodzenia skrytek, a także fakt znalezienia w nich zapomnianych rzeczy, należy niezwłocznie zgłaszać pracownikom ochrony lub Informatorium.
- Zabrania się pozostawiania w skrytkach:
- żywności, wyrobów tytoniowych i alkoholowych oraz innych substancji odurzających i materiałów niebezpiecznych,
- materiałów bibliotecznych pochodzących z Wolnego Dostępu, które nie zostały wypożyczone na konto doktoranta (w przypadku materiałów wypożyczonych należy zostawić paragon potwierdzający wypożyczenie),
- materiałów bibliotecznych, które wcześniej zostały udostępnione prezencyjnie w czytelniach BUW.
- BUW zastrzega sobie prawo do kontroli skrytki udostępnionej doktorantowi lub nauczycielowi akademickiemu UW.
Postanowienia końcowe
- Skargi i wnioski dotyczące skrytek samoobsługowych należy zgłaszać w Informatorium.
- We wszystkich sprawach nieuregulowanych w niniejszym zasadach stosuje się postanowienia Regulaminu udostępniania zbiorów BUW oraz przepisów porządkowych BUW.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
Warszawa, 1 lutego 2023