Spotkanie wokół edycji krytycznej „Wspomnień i listów” Izabeli Moszczeńskiej

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
13 października 2022

 

Gabinet Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zaprasza na spotkanie wokół edycji krytycznej „Wspomnień i listów” Izabeli Moszczeńskiej pod redakcją Adama Fijałkowskiego i Magdaleny Rzepki, które odbędzie się 13 października 2022 r. o godz.18 w foyer na poziomie III BUW.

W spotkaniu udział wezmą: prof. Adam Fijałkowski z Wydziału Pedagogicznego UW oraz Ewa Piskurewicz i Łukasz Ratajczak z Gabinetu Rękopisów BUW.

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz rękopisów Izabeli Moszczeńskiej ze zbiorów Gabinetu Rękopisów oraz książek autorstwa Izabeli Moszczeńskiej ze zbiorów Gabinetu Zbiorów XIX Wieku. Będzie również możliwość zakupu książki wydanej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Książka jest pierwszą edycją krytyczną ważnego źródła do historii Polski i historii wychowania: „Wspomnień i listów” Izabeli Moszczeńskiej-Rzepeckiej (1864–1941) – działaczki niepodległościowej, patriotki, pedagożki promującej idee Nowego Wychowania, zwolenniczki emancypacji kobiet, pionierki wychowania seksualnego. Jej droga życiowa wiodła z dworku szlacheckiego na Kujawach, w którym kultywowano patriotyczne tradycje powstańcze, przez edukację w duchu pozytywizmu na pensji w Warszawie, szeregi niepodległościowej inteligencji warszawskiej (za działalność tę zapłaciła więzieniem), aktywność społeczną w II Rzeczypospolitej aż do śmierci w okupowanej Warszawie. Samotnie wychowała dwoje dzieci: Hanna Pohoska (1895–1953) została historykiem wychowania i docentem UW, a Jan Rzepecki (1899–1983) pułkownikiem WP. Na grobie Izabeli Moszczeńskiej na Powązkach wykuto motto jej życia: „Pełna wiary w zmartwychwstanie Ojczyzny”. Książkę w 2022 roku opublikowały Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Uczestnicy spotkania:

Adam Fijałkowski – dr hab. prof. UW jest historykiem wychowania, kierownikiem Zakładu Humanistycznych Podstaw Pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym UW. Zajmuje się w szczególności historią wychowania w średniowieczu i czasach nowożytnych, w tym twórczością Jana Amosa Komeńskiego. Jest autorem ponad stu publikacji w języku polskim, angielskim i niemieckim – w tym 5 monografii, 2 edycji krytycznych źródeł i 2 monografii pod redakcją naukową. Przebywał na zagranicznych stażach i kwerendach m.in. w Wolfenbüttel, Moguncji, Berlinie, Konstancji, Wiedniu, Watykanie, Leuven.

Ewa Piskurewicz – bibliotekarka, emerytowana pracowniczka Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej, współautorka katalogów rękopisów BUW (T. V, VI, VIII) oraz kilku opracowań dotyczących historii BUW.

Łukasz Ratajczak – pracownik Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Obszar pracy zawodowej to m.in. opracowanie spuścizn, popularyzacja zbiorów rękopiśmiennych, koordynacja działań crowdsourcingowych w BUW. Zainteresowania badawcze skupione wokół historii filozofii polskiej, Szkoły Lwowsko-Warszawskiej oraz jej twórcy, prof. Kazimierza Twardowskiego. Współautor licznych edycji wykładów akademickich Kazimierza Twardowskiego i Władysława Tatarkiewicza, jak również innych, pomniejszych opracowań w zakresie XIX- i XX-wiecznej filozofii polskiej.

Zapraszamy!

 

 

 

 

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).