Festiwal Nauki w BUW
24-28 września 202428. Festiwal Nauki w Warszawie – oferta Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w dn. 24-28 września 2024 r.
6 lekcji i 2 spotkania przygotowane przez pracowniczki Gabinetu Starych Druków, Gabinetu Rycin, Gabinetu Zbiorów XIX Wieku oraz Gabinetu Zbiorów Muzycznych składa się na program wydarzeń zaplanowanych w Bibliotece w ramach tegorocznego 28. Festiwalu Nauki w Warszawie.
Szczegółowe informacje poniżej:
wtorek 24 września
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć w starych drukach. Prowadzenie: Martyna Osuch, Gabinet Starych Druków. Lekcja dla klas 4-6 szkoły podstawowej, godz.10.
Jednorożce, hipogryfy, syreny, smoki i wiele innych – wszystkie one zamieszkują karty kilkusetletnich ksiąg i czekają na odkrycie przez młodych czytelników. Zapraszamy na magiczną przygodę, podczas której uczestnicy będą poszukiwać w starych drukach istot, które znają np. z książek J. K. Rowling, C. S. Lewisa czy J. R. R. Tolkiena, ale też z popularnych filmów i seriali. Podczas zajęć–warsztatów dzieci będą oglądać kilkusetletnie księgi, rozpoznawać przedstawione na ilustracjach magiczne zwierzęta, a także samodzielnie tworzyć fantastyczne hybrydy w oparciu o materiały bazujące na oglądanych ilustracjach. Lekcja ma na celu pobudzenie ciekawości poznawczej i wyobraźni najmłodszych czytelników, promocję czytelnictwa oraz zachęcenie do kolejnych wizyt w bibliotekach i muzeach.
Obowiązują zapisy przez stronę 28. Festiwalu Nauki.
Co przed Parandowskim? Motywy mitologiczne w dawnych rysunkach i grafice. Prowadzenie: dr Izabela Przepałkowska, Gabinet Rycin. Wykład połączony z pokazem dla klas szkoły średniej, godz. 11.
Zajęcia będą próbą poszukania odpowiedzi na pytanie skąd czerpano wiedzę o antycznych bogach zanim Jan Parandowski opublikował „Mitologię”. Za przewodników posłużą oryginalne ryciny i rysunki z XVI-XVIII w. pochodzące z kolekcji Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Obowiązują zapisy przez stronę 28. Festiwalu Nauki
środa 25 września
Co przed Parandowskim? Motywy mitologiczne w dawnych rysunkach i grafice. Prowadzenie: dr Izabela Przepałkowska, Gabinet Rycin. Wykład połączony z pokazem dla klas szkoły średniej, godz. 13.
Zajęcia będą próbą poszukania odpowiedzi na pytanie skąd czerpano wiedzę o antycznych bogach zanim Jan Parandowski opublikował „Mitologię”. Za przewodników posłużą oryginalne ryciny i rysunki z XVI-XVIII w. pochodzące z kolekcji Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Obowiązują zapisy przez stronę 28. Festiwalu Nauki
czwartek 26 września
Skarby czy starocie? O rękopisach i drukach w bibliotece dla najmłodszych. Prowadzenie: dr Ewa Hauptman-Fischer, Gabinet Zbiorów Muzycznych. Lekcja dla klas 1-3 szkoły podstawowej, godz. 09.
Interaktywna lekcja z w formie mini warsztatów z zadaniami dla uczniów i z elementami ruchowymi. Główną jej treścią jest uświadomienie istnienia cennych obiektów w bibliotekach, wyjaśnienie sensu ich gromadzenia, wprowadzenie podstawowych pojęć takich jak rękopis i druk – w formie zabawy. Uczniowie będą mogli obejrzeć dawne i cenne rękopisy, a także wykonać własną pracę inspirowaną prezentowanymi podczas lekcji obiektami.
Obowiązują zapisy przez stronę 28. Festiwalu Nauki
Kto wymyślił, że młodzież ma czytać? O książkach dla młodszych odbiorców w XIX wieku. Prowadzenie: dr Marta M. Kacprzak, Gabinet Zbiorów XIX Wieku. Wykład i pokaz dla klas szkół średnich, godz. 11.
Młodzież i dzieci nie czytają… czytają za mało… czytają nie to, co trzeba…– czy te narzekania są znakiem naszych czasów, a dawniej było inaczej? Kiedy i dlaczego stwierdzono, że młodzi mają czytać? Kiedy i po co postanowiono pisać, wydawać, sprzedawać i promować książki i czasopisma dla młodzieży i dzieci? Co im podsuwano: wiersze czy powieści, literaturę obyczajową czy sensacyjną lub fantastyczną? Prostą i łatwą czy popularnonaukową, zaangażowaną ideowo, ambitną artystycznie? Książki cienkie czy grube, z ilustracjami czy bez? Na te pytania możemy odpowiedzieć, przyglądając się historycznemu księgozbiorowi XIX-wiecznemu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Od samych początków polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej w pierwszej połowie XIX wieku do BUW trafiały książki i czasopisma dla młodych odbiorców, od tych dla małych dzieci po adresowane do czytelników zwanych dziś young adults. Podczas spotkania będzie okazja zobaczyć liczne wydane w latach 1801-1918, oryginalne publikacje dla dzieci i młodzieży – od będących świadectwem polskiej kultury romantycznej, przez zrodzone z ideałów pozytywizmu, po związane z estetyką Młodej Polski i przemianami początku XX stulecia. Są wśród nich prace autorów i ilustratorów bardzo znanych, ale i dziś zapomnianych czy anonimowych, w tym także polskie przekłady i adaptacje dzieł obcojęzycznych, należących do klasyki książki dziecięcej i młodzieżowej. W wydawnictwach dla młodych z XIX-wiecznego księgozbioru BUW widzimy nie tylko historię polskiej literatury i rynku wydawniczego na ziemiach polskich, ale i rolę, jaką w polskiej kulturze przypisywano młodym ludziom i jaką w niej pełnili – czytając.
Obowiązują zapisy przez stronę 28. Festiwalu Nauki
Młody humanista – o rękopisach i drukach w bibliotece. Prowadzenie: dr Ewa Hauptman-Fischer, Gabinet Zbiorów Muzycznych. Lekcja dla klas 4-6 szkoły podstawowej, godz. 13.
Interaktywna lekcja z w formie mini warsztatów z zadaniami dla uczniów. Główną jej treścią jest uświadomienie istnienia cennych obiektów w bibliotekach, wyjaśnienie sensu ich gromadzenia, wprowadzenie podstawowych pojęć takich jak rękopis, druk, skryptor, itp. Uczniowie będą mogli obejrzeć dawne i cenne rękopisy, a także wykonać własną pracę badawczą, zamienią się na chwilę w młodego historyka – opiszą rękopis pochodzący z XVIII wieku.
Obowiązują zapisy przez stronę 28. Festiwalu Nauki
„Powinno się o mnie napisać książkę!” (Alicja w Krainie Czarów). Książki dla młodych w XIX wieku. Prowadzenie: dr Marta M. Kacprzak, Gabinet Zbiorów XIX Wieku. Pokaz zbiorów XIX-wiecznych z wykładem dla wszystkich zainteresowanych, godz. 17. Spotkanie w pasażu BUW przed wejściem głównym do biblioteki. Szatnia obowiązkowa.
Książki dla dzieci i młodzieży – które stanowią współcześnie ważny segment rynku wydawniczego i przyciągają uwagę zarówno badaczy kultury, literatury i książki, pedagogów, historyków sztuki, wydawców i twórców literatury oraz ilustracji, rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, jak i czytelników-wielbicieli w różnym wieku – spopularyzowały się w kulturze europejskiej w XVIII wieku, a na ziemiach polskich w pierwszym ćwierćwieczu XIX stulecia. Były odpowiedzią na przemiany społeczne i ideowe, w tym rozwój nowoczesnej myśli pedagogicznej, co w polskich realiach politycznych łączyło się także z troską o zagrożoną kulturę narodową. Od samych początków polskiej literatury dla młodych odbiorców do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie trafiały książki i czasopisma dla młodych – od wydawnictw dla małych dzieci, którym czytał dorosły, po adresowane do starszej młodzieży, czytelników zwanych dziś young adults. Podczas spotkania będzie okazja zobaczyć liczne wydane w latach 1801-1918, oryginalne publikacje dla dzieci i młodzieży – od będących świadectwem polskiej kultury romantycznej, przez zrodzone z ideałów pozytywizmu, po związane z estetyką Młodej Polski i przemianami początku XX stulecia. Są wśród nich prace autorów i ilustratorów bardzo znanych, ale i dziś zapomnianych czy anonimowych, w tym także polskie przekłady i adaptacje dzieł obcojęzycznych, należących do klasyki książki dziecięcej i młodzieżowej. Książki te prezentowały młodym odbiorcom literaturę piękną, zarówno prozę (z silną dominacją powieści), jak i poezję, zarówno dzieła pisane pierwotnie z myślą o dzieciach i młodzieży, jak i wtórnie zaadaptowane do ich potrzeb czytelniczych. Niektóre zawierają teksty o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym (z historii i literatury, a także nauk przyrodniczych i ścisłych), wydawane na potrzeby edukacji domowej, samokształcenia oraz wsparcia dydaktyki szkolnej. BUW posiada także książki, związane z nauczaniem dzieci i młodzieży czytania i pisania (w XIX wieku nie zawsze równoczesnym): elementarze, abecadła, wzorniki, zeszyty ćwiczeń kaligraficznych. Wiele publikacji cechuje się interesującą szatą graficzną.
sobota 28 września
Pokaż mi swoją książkę, a powiem Ci, kim jesteś. Co stare druki mówią nam o swoich właścicielach. Prowadzenie: Martyna Osuch, Natalia Tsekh, Barbara Dzierżanowska; Gabinet Starych Druków. Pokaz starych druków połączony z wykładem dla wszystkich zainteresowanych, godz. 17. Spotkanie w pasażu BUW przed wejściem głównym do biblioteki. Szatnia obowiązkowa.
W dawnych epokach notowanie na książce i umieszczanie w niej swoich znaków własnościowych było powszechną i nie budzącą protestu praktyką. Czytelnicy zostawiali komentarze na marginesach (niekiedy bardzo emocjonalne), podkreślali ważne lub zaskakujące treści, usuwali gorszące fragmenty. Dzięki temu, że książka była dawniej przedmiotem osobistym, powierniczką sekretów, towarzyszką codzienności, to dziś, oglądając karty wiekowych woluminów, możemy dowiedzieć się zupełnie nowych rzeczy o codzienności i mentalności naszych przodków. Tak jak my w XXI wieku wedle gustu, potrzeb i zasobów finansowych personalizujemy smartfony czy komputery, dawni czytelnicy według podobnych kryteriów personalizowali swoje ulubione przedmioty – książki. Podczas sobotniego spotkania opowiemy, w jaki sposób z kart oraz okładek wiekowych woluminów można wyczytać, często niewidoczne na pierwszy rzut oka, informacje o życiu, upodobaniach i zwyczajach ich użytkowników.
W czasie wieczoru festiwalowego w BUW zaprezentujemy około trzydziestu oryginalnych artefaktów z okresu od XV do XVIII wieku, przechowywanych w Gabinecie Starych Druków BUW, i opowiemy o ich wyjątkowych losach. Gospodyniami wieczoru będą znawczynie dawnej książki, które w interaktywnym pokazie starych druków opowiedzą o prezentowanych obiektach, ale bardzo chętnie wysłuchają też refleksji oraz pomysłów uczestników.
Serdecznie zapraszamy!
Informacji udziela Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy
promocja.buw@uw.edu.pl
tel. 22 55 25 283, 55 25 175, 55 25 346, 55 25 309
Pełen Program 28. Festiwalu Nauki w Warszawie
Opublikowano: 30 sierpnia 2024