21 wiosen. Wystawa fotografii w ogrodach BUW

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
15 lipca-30 sierpnia 2021

„21 wiosen” to seria autoportretów nawiązująca do estetyki błędu w fotografii. Cykl opowiada o badaniu własnych granic. Autorka świadomie wykorzystuje wyjątkową niedoskonałość i nieoczywistość medium, aby przekazać osobistą historię. Obecne na fotografiach rozmycie, powoduje odbiór ukazanych na nich przedstawień jakby „za mgłą”, która jest metaforą świata wspomnień i poszukiwania siebie. Zawsze z dozą niepokoju i niepewności. Sytuacje na obrazach są niedookreślone, otwierając tym drogę do wielości interpretacji. Prace powstały między październikiem 2020 a kwietniem 2021. Seria porusza temat dorastania, bycia „pomiędzy”, dlatego zdjęcia najczęściej występują jako dyptyki. Ma to wskazywać na naturę dualizmu, który zawsze nosimy w sobie, chociaż nie jesteśmy tego świadomi.

Cykl fotografii „21 wiosen” stanowi część praktyczną dyplomu „Podwójna natura nieostrości. Rozmycie obrazu jako środek ekspresji w fotografii”. Praca licencjacka wykonana została pod opieką dra hab. Pawła Żaka na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo specjalność fotografia prasowa, reklamowa, i wydawnicza.

 

„Tytułowe 21 lat to wiek, który w wielu krajach oznacza pełne osiągnięcie dojrzałości. Wkroczenie w dorosłość to początek nowej, ekscytującej drogi, ale także wzmożonego lęku przed nieznanym. To najwyższy czas, aby zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć na pytanie – kim jestem? „21 wiosen” to mój czas poszukiwania, błądzenia i uczenia się siebie.”

Julia Januszyk

Julia Januszyk – młoda fotografka i twórca video spod Warszawy. Studiowała dziennikarstwo i fotografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz komunikację audiowizualną na Uniwersytecie Ceu San Pablo w Madrycie. Swój dyplom obroniła z wyróżnieniem. Jest jednym z twórców Opencall Magazine, pisma promującego młodych polskich artystów. Inspiracji szuka w malarstwie oraz naturze. Tworząc, działa bardzo instynktownie, polegając na swojej wyobraźni i intuicji. Najbardziej lubi łączyć zdjęcia w cykle i budować wizualną narrację. Fotografia pozwala jej zatrzymać czas. Są jednak takie tematy, które są na tyle ulotne czy zmienne, że  nie da się ich uwiecznić w kadrze w ułamku sekundy. Wtedy sięga również po kamerę. Swój debiutancki projekt filmowy zrealizowała dla Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie. Od października 2021 rozpocznie studia operatorskie w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.

 

Termin:15 lipca-30 sierpnia 2021

Miejsce: Ogród dolny BUW w godz.8-20

Organizator: Julia Januszyk, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Partner: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

 

Zapraszamy!

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).