Jubileusz 200-lecia Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – Wirtualna wystawa pokonkursowa O!świecenie

4 stycznia minęło dokładnie 200 lat od chwili, gdy Stanisław Kostka Potocki pisał w liście do ministra Ignacego Sobolewskiego:

Komisja Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dokonała pięknego nabytku, a mianowicie kupiła Gabinet Rycin zmarłego króla Stanisława Augusta, składający się z przeszło 600 000 arkuszy, oraz połączony z tą kolekcją zbiór 25 000 rysunków – wszystko za 80 000 czerw. zł. Słabą stronę tego zbioru stanowią dawne ryciny, za to współczesne są wspaniałe. Dla uzupełnienia też tej kolekcji ja ofiaruję mój zbiór, który jest lepiej dobrany w zakresie dawnych rycin niż królewski. Po tym uzupełnieniu zbiór ten zajmie miejsce między najpiękniejszymi kolekcjami drugiego rzędu, gdyż oczywiście nie możemy marzyć o dorównaniu zbiorom paryskim, wiedeńskim, jak i bez wątpienia zbiorom petersburskim.

(List Stanisława Kostki Potockiego do Ministra Ignacego Sobolewskiego z 4 stycznia 1818 r., tłum. Zygmunt Batowski)

Przywołując słowa Potockiego rozpoczynamy obchody dwusetnej rocznicy utworzenia Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, najstarszego publicznego zbioru grafiki i rysunku na ziemiach polskich.
Niebawem zostanie uruchomiona oficjalna strona jubileuszowa, na której przez cały rok zamieszczane będą informacje o specjalnych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów rocznicowych. Tymczasem zapraszamy do śledzenia naszego konta na fb: https://www.facebook.com/GabinetRycinBUW/ i świętowania razem z nami!