Wystawa FOTO „Różnorodność językowa – kulturowe bogactwo świata”

13-26 listopada 2017 r.

Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach projektu Humanistyka Zaangażowana w Europie, zaprasza w dniach 13-18 listopada 2017 r. na Tydzień Różnorodności Językowej, w ramach którego odbędą się dwie konferencje naukowe, warsztaty oraz towarzyszący im cykl wydarzeń kulturalnych: wystawy fotograficzne wraz z poetyckimi wernisażami, koncert oraz warsztaty dla dzieci.

Tydzień rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada o godz. 11.00 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW) otwarciem wystawy FOTO „Różnorodność językowa – kulturowe bogactwo świata”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie mini-recital łemkowskiego poety Petra Murianki.

Dokumentalne fotografie będzie można obejrzeć również w Pałacu Kazimierzowskim. W czwartek 16 listopada o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Różnorodność językowa na świecie”, który uświetni występ Łemkini Ołeny Duć-Fajfer, która zaprezentuje swoje wiersze. Wystawie towarzyszyć będą nagrania poezji w językach zagrożonych wymarciem.

Natomiast na środę 15 listopada na godz. 19.30 zaplanowano wieczór muzyczno-filmowy „Głosy różnorodności” w Centrum Sztuki „Fort Sokolnickiego”, gdzie będzie można usłyszeć gwarę warszawską w wykonaniu międzypokoleniowego zespołu Cała Praga Śpiewa, covery popularnych piosenek w języku wilamowskim czy twórczość ludową z Warmii i Mazur w nowoczesnych aranżacjach hybrydowych Oli Turkiewicz, twórcy Projektu Arboretum. Wieczór zakończy premiera filmu o Wilamowicach, jedynym miasteczku w Polsce, które ma własny język: wilamowski (wymysiöeryś).

Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) i szkolnym (7-10), a także dla młodzieży do 14. roku życia. Dla nich w sobotę 18 listopada zaplanowano warsztaty pt. „Językowe niespodzianki z dalekich krain” – zajęcia oparte na literaturze dziecięcej i młodzieżowej napisanej w zanikających językach, m.in. nahuatl (język potomków Azteków), buriackim (język Buriatów z Azji) czy wilamowskim. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w poszczególnych grupach wiekowych decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Zapisy i szczegółowy program wydarzeń dostępne są na stronie.

Zapraszamy!