BUW   UW
Katalog online bibliotek UW | Zapisy | Cyfrowe katalogi kartkowe BUW | E-zbiory | e-bUW - Biblioteka cyfrowa UW
 
Uniwersytet Warszawski | Repozytorium UW | NUKAT | Kontakty | Mapa serwisu
 
English | Dojazd
Start arrow Blog arrow Odcinek 2 - Dramatyczne decyzje latem 1999
Start
Godziny otwarcia
Informacje praktyczne
E-zbiory
Regulaminy
O Bibliotece
Katalogi
Usługi
Zbiory specjalne
Biblioteki UW
 
Odcinek 2 - Dramatyczne decyzje latem 1999 Drukuj
 

W czerwcu i lipcu kilkakrotnie sygnalizowaliśmy władzom rektorskim co trzeba zrobić w starym i nowym gmachu, żeby możliwe było rozpoczęcie przeprowadzki. Wtedy właśnie okazało się, że nie wszyscy są zgodni co do samych przenosin. W zespole dyrekcji i kierowników oddziałów ujawniły się dwie przeciwstawne tendencje: 1) przeprowadzać bez względu na wszystko, 2) zaczekać z przeprowadzką do chwili ukończenia prac wykończeniowych we wnętrzu nowego gmachu  i wstawienia podstawowego wyposażenia.

Trzeba przyznać, że argumenty przeciwników rozpoczęcia przeprowadzki, artykułowane głównie przez  wicedyrektor BUW dr Hannę Kolendo, brzmiały przekonująco. Doskonale współgrały też ze zwyczajną ludzką obawą przed dużym wysiłkiem w okresie wakacyjnym i kolosalną zmianą warunków pracy. W dodatku obiecywano przede wszystkim jedynie podróż w nieznane - zburzenie przyzwyczajeń ukształtowanych przez pokolenia buwowskich bibliotekarzy, począwszy od zmiany dróg dojazdu do pracy, a na toaletach ze stali nierdzewnej skończywszy. Oboje z Henrykiem (dr Hollendrem, dyrektorem BUW), jako współautorzy i entuzjaści projektu nowego gmachu, nie rozumieliśmy w pełni i nie  docenialiśmy wagi tego czynnika – słabego, w sensie psychospołecznym, przygotowania zespołu pracowników BUW do wielkiej zmiany. Decyzję o rozpoczęciu przeprowadzki w warunkach nieukończenia gmachu i oddanym do użytku w zasadzie tylko jednym piętrze  Biblioteki (był to najważniejszy dla rozpoczęcia przeprowadzki poziom 0, mieszczący magazyn zwarty o pojemności półtora miliona woluminów) podjęliśmy (Henryk i ja, wtedy wicedyrektor ds. budowy i przeprowadzki) pod naciskiem i wspólnie z rektorem UW prof. Włodzimierzem Siwińskim oraz prorektorem odpowiedzialnym za BUW, prof. Michałem Nawrockim. Działo się to w gabinecie Rektora  w dniu 8 lipca 1999 roku. Przeważyły argumenty, że dalsze zwlekanie z rozpoczęciem akcji wbija nas w głęboką jesień. A ten jesienny termin praktycznie uniemożliwiłby zakończenie przeprowadzki i uruchomienie Biblioteki w nowym gmachu przed zimą, co dla 50-tysięcznej społeczności UW oznaczałoby nie jeden, a dwa semestry bez BUW. 

Teraz już nie mieliśmy wyjścia, daliśmy słowo Rektorowi i wszystko nabrało tempa:

15.07.1999 – zamówiliśmy kontenery i kartony tekturowe dla przeprowadzki zbiorów z Magazynu Głównego;

17.07.1999 -  pożegnaliśmy ostatniego czytelnika wychodzącego z BUW;

19.07.1999 - rozpoczęto montaż dźwigu zewnętrznego ALIMAK przy południowej elewacji BUW, od strony, gdzie na wszystkich piętrach biegł korytarz główny – jedyna droga wyprowadzania zbiorów. Ten pierwszy tydzień po zamknięciu Biblioteki był przeznaczony na prace przygotowawcze – demontaż okien i montaż dźwigu tak, aby z każdego piętra prowadził bezpieczny pomost do przetaczania kontenerów na platformę dźwigu, usuwania z głównych korytarzy komód na duże formaty, tak aby udrożnić główne ciągi komunikacyjne. Dodatkowo zakupiliśmy tego dnia wózki, rękawice, ścierki i wszystkie przedmioty, które mogły nam pomóc w przeprowadzce.

20.07.1999 - udzieliliśmy ok. 25 wywiadów radiowych, telewizyjnych i prasowych;

21.07.1999 – przyjechały zamówione wcześniej kontenery i kartony

23.07.1999 - przedstawiciele firmy PORR (generalny wykonawca: inż Peter Obenhuber), Fundacji UW (inwestor: inż. Robert Rzesoś) i Zarządu  Budowy BUW (inwestor zastępczy: inż. Anna Kowalik) przekazali dyrektorowi BUW komplet kluczy do pomieszczeń na poziomie 0, w których odbywać miał  się rozładunek i wstawianie książek.

 Komentarze użytkowników (0)

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2017 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
 
 
     
 
   
 
 
Obsługa "cookies" (ciasteczek) w serwisach UW
© 2017 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie