BUW   UW
Katalog online bibliotek UW | Zapisy | Cyfrowe katalogi kartkowe BUW | E-zbiory | e-bUW - Biblioteka cyfrowa UW
 
Uniwersytet Warszawski | Repozytorium UW | NUKAT | Kontakty | Mapa serwisu
 
English | Dojazd
Start
Godziny otwarcia
Informacje praktyczne
E-zbiory
Regulaminy
O Bibliotece
Katalogi
Usługi
Zbiory specjalne
Biblioteki UW
 
Beksiński Nieznany – wystawa od 20 marca do 9 kwietnia 2017 r. Drukuj

beksinski Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Beksiński Nieznany” prezentującej zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych.

Wystawie zorganizowanej w ramach cyklu „Artyści w bibliotece” towarzyszyć będą wykłady multimedialne, panele dyskusyjne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Wystawa czynna:
- od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 20.00
- w sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 21.00

Wstęp: bilety

Zapraszamy!

Beksiński jakiego nie znamy
Więkoszość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty.

Artyści w bibliotece i „Beksiński Nieznany”
Wystawa wpisuje się w projekt realizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie „Artyści w Bibliotece”, prezentujący sylwetki i prace znanych twórców. Dotychczas, w ramach projektu eksponowane zostały rzeźby prof. Magdaleny Abakanowicz, następnie po wystawie Beksiński Nieznany zaprezentowane zostaną w BUW m.in.: plakaty Józefa Wilkonia oraz na plenerowej wystawie w ogrodzie Dolnym BUW rzeźby artystów związanych z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Ogólnopolskie tournée wystawy
Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński), Tarnowie, Kielcach (Uniwersytet Jana Kochanowskiego), Rzeszowie (Uniwersytet Rzeszowski), Toruniu (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Powstała nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim Nieznanym” wszędzie, gdzie ma się pojawić.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) – wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:
-  wykłady multimedialne: 24, 25, 26, 31 marca o godz.17.00, 1, 2, 7, 8, 9 kwietnia o godz.17.00
- panel dyskusyjny o rodzinie Beksińskich w kontekście filmu „Ostatnia rodzina” oraz publikacji: 1 kwietnia, godz.18.00
- panel dyskusyjny z Wiesławem Weissem (autorem książki "Tomasz Beksiński portret prawdziwy") o rodzinie Beksińskich w kontekście publikacji i filmów – 1 kwietnia, godz. 19.00

Organizatorzy:
Fundacja "Beksiński"
Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
MUZEUM Historyczne w Sanoku

Partner wystawy:
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Więcej informacji:

Kuratorzy wystawy:
Ewa Barycka (tel. 508 182 608)
Janusz Barycki (tel. 604 295 993)
fundacja@beksinski.com.pl

Kontakt dla mediów:
Karolina Waś
karolina.j.was@gmail.com
tel. 600 199 913

Sylwia Barycka
baryckasylwia@gmail.com

Wystawa czynna:
- od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 20.00
- w sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 21.00

Ceny biletów:
normalny – 15 zł.
studencki – 10 zł.
dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego – 8 zł.


Miejsce wystawy:
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, sala wystawowa na parterze
ul. Dobra 56/66

Zapraszamy!

 
 
 
     
 
   
 
 
Obsługa "cookies" (ciasteczek) w serwisach UW
© 2017 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie