BUW   UW
Katalog online bibliotek UW | Zapisy | Cyfrowe katalogi kartkowe BUW | E-zbiory | e-bUW - Biblioteka cyfrowa UW
 
Uniwersytet Warszawski | Repozytorium UW | NUKAT | Kontakty | Mapa serwisu
 
English | Dojazd
Start
Godziny otwarcia
Informacje praktyczne
E-zbiory
Regulaminy
O Bibliotece
Katalogi
Usługi
Zbiory specjalne
Biblioteki UW
 
Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w BUW 10 stycznia – 10 marca 2017 Drukuj

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie oraz CIECH
zapraszają na wystawę prac
Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH


Hol katalogowy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

 
Nieznana dotychczas szerszej publiczności kolekcja prac ikony polskiej i światowej sztuki XX wieku - Magdaleny Abakanowicz - od 10 stycznia gości w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W ramach oficjalnego otwarcia ekspozycji, właściciel kolekcji – Grupa CIECH – zorganizujowała specjalny wykład nt. twórczości Artystki, który poprowadziła Milada Ślizińska, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wieloletni Główny Kurator Programu Wystaw Międzynarodowych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

Koneserów sztuki z pewnością zainteresuje możliwość obejrzenia nieznanych dotychczas prac jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek,- Magdaleny Abakanowicz, zdobywczyni złotego medalu na międzynarodowym Biennale w Sao Paulo. Kolekcja CIECH obejmuje sześć dzieł - „Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” wykonany techniką węgla i oleju, przekazany do CIECH w 2016 roku.

W skład należącej do CIECH kolekcji prac wchodzą m.in. „miękkie rzeźby” tworzone z różnego rodzaju tkanin, utwardzane żywicą epoksydową pochodzącą z zakładów CIECH w Nowej Sarzynie. Prace zostały podarowane firmie jako wyraz wdzięczności Magdaleny Abakanowicz za nieustające wsparcie jej działalności artystycznej. Współpraca pomiędzy artystką i jej pracownią, a Grupą CIECH, trwa nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat.

„Bardzo cieszę się, że dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie możemy zorganizować kolejną już wystawę dzieł sztuki z naszej kolekcji. Chcemy wyjść z nią do przestrzeni publicznej, by dzieła Pani Abakanowicz mogły zachwycać, prowokować i skłaniać do dyskusji jak najszerszą publiczność. Z produktów naszej grupy – m.in. sody, żywicy czy pianek poliuretanowych – powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Wystawa tych niezwykłych rzeźb pokazuje, że mogą być one także inspiracją i tworzywem dla wielkich artystów” – mówi Artur Osuchowski, Członek Zarządu CIECH S.A., dodając, że firma jest zainteresowana współpracą z wszystkimi artystami wykorzystującymi w swoich pracach żywicę epoksydową lub poliestrową.

BUW to kolejne już miejsce, w którym można podziwiać należące do Grupy CIECH rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Pod koniec 2016 roku ekspozycję gościł Teatr Muzyczny w Łodzi. Między siedemnastym listopada a dwudziestym grudnia wystawę obejrzało około 10 000 gości Teatru.

Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. W latach 60. stworzyła cykl „abakanów” - form rzeźbiarskich konstruowanych za pomocą technik tkackich, które zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. To właśnie one stały się jej przepustką do światowych galerii i rozpoczęły międzynarodową karierę. Już w 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie zachwyciły publiczność oraz krytyków, zaś trzy lata później, na Biennale w Sao Paulo, artystka otrzymała za nie złoty medal. Prace Abakanowicz znajdują się w wielu najważniejszych muzeach i galeriach światowych. W Polsce największy zbiór posiada wrocławskie Muzeum Narodowe. 


Więcej informacji na temat wykładu i wystawy udziela:
Monika Szarawarska,
tel. (22) 629 77 19, e-mail: monikas@crossmedia.pl.

Organizator: CIECH S.A.
Partner wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Wstęp wolny, zapraszamy!

 
 
 
     
 
   
 
 
Obsługa "cookies" (ciasteczek) w serwisach UW
© 2017 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie