BUW   UW
Katalog online bibliotek UW | Zapisy | Cyfrowe katalogi kartkowe BUW | E-zbiory | e-bUW - Biblioteka cyfrowa UW
 
Uniwersytet Warszawski | Repozytorium UW | NUKAT | Kontakty | Mapa serwisu
 
English | Dojazd
Start arrow .
Start
Godziny otwarcia
Informacje praktyczne
E-zbiory
Regulaminy
O Bibliotece
Katalogi
Usługi
Zbiory specjalne
Biblioteki UW
 
Apel Drukuj
 

Apel do pracowników i czytelników BUW

Dla wielu czytelników i coraz liczniejszego grona bibliotekarzy, BUW to nowy gmach na Powiślu, wolny dostęp do zbiorów i skomputeryzowane katalogi. Nie pamiętają oni, a może i nie wiedzą, że to zaledwie 10 lat w dziejach szacownej, dwustuletniej instytucji. Historię jej można poznać z opracowań przedstawiających wzloty i upadki, dramatyczne wydarzenia, lata rozwoju i stagnacji, od samego początku istnienia do roku 1980. Ostatnie 20 lat Biblioteki w gmachu na Krakowskim Przedmieściu zapewne w niedalekiej przyszłości stanie się przedmiotem naukowych publikacji. Tymczasem w pamięci „starych” bibliotekarzy i czytelników powoli zacierają się i bledną fakty, wydarzenia, osoby, które tworzyły niepowtarzalny klimat tego miejsca. Kolejne fragmenty pionierskiej pracy  Marka Michalskiego, ukazujące się na naszej stronie internetowej, ciekawią, wzruszają, ożywiają wspomnienia. Jednym słowem – nie sposób przecenić ich wartości. Po tej lekturze przychodzi jednak refleksja: to o Czytelni Głównej, a gdzie reszta? Pierwszy odzew przyszedł od Ewy Bagieńskiej, która zainspirowana wspomnieniami pana Marka, w sposób niezmiernie interesujący spisała własne doświadczenia z wieloletniej pracy w Biurze Katalogowym w czasach „przedkomputerowych” [dostęp].

Apelujemy o kolejne wspomnienia pod roboczym hasłem: Jak to robiliśmy w starym BUW? W Bibliotece pracuje wciąż wiele osób, które pamiętają znakomicie, jak opracowywało się książki i czasopisma bez dostępu do katalogu Biblioteki Kongresu, jak udzielano informacji bez dostępu do baz danych, szkolono studentów, konserwowano zbiory i w ogóle organizowano działalność i życie codzienne dużej biblioteki w dużej uczelni, w stołecznym mieście.

Koleżanki i Koledzy, do piór (choć może raczej do klawiatur)!!! Opiszcie to, co zostało w Waszej pamięci: wielkie wydarzenia i małe sprawy, zwykłe dni pracy i ludzi, z którymi zetknęliście się. Powstanie mozaika złożona z wielu barw i kształtów.

Wszystkich zainteresowanych publikacją wspomnień na stronie Biblioteki prosimy o przesyłanie materiałów do Anny Gimlewicz (a.gimlewicz@uw.edu.pl).

Elżbieta Petrović
Anna Bednarz
13.12.2010 r.


Komentarze użytkowników (0)

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2017 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
 
 
     
 
   
 
 
Obsługa "cookies" (ciasteczek) w serwisach UW
© 2017 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie