Autorskie czwartki w BUW

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na Autorski czwartek w BUW 25 kwietnia na godz. 19.00 do sali 256. Tym razem prezentowana będzie książka:
Piruz Mnacakanian pt. Ormianie polscy. Spuścizna rękopiśmienna – na podstawie zbiorów rękopisów Matenadaranu.

Piruz Mnacakanian pracuje w Instytucie Dawnych Rękopisów Matenadaran im. św. Mesropa Masztoca w Erywaniu. Jest autorką artykułów m.in. w: „Lehahayer” i „Awedisie”. W 2015 r. obroniła pracę doktorską pt. Kultura języka ormiańskiego w dawnej Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat współpracuje z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

W dwujęzycznej, ormiańsko-polskiej, bogato ilustrowanej publikacji autorka przedstawia historię ormiańskich rękopisów w dawnej Polsce – od gatunków piśmiennictwa, przez kwestie dotyczące zleceniodawców i właścicieli manuskryptów, po ich opis fizyczny (karty ochronne, oprawy, podszewki).
Publikacja wydana z okazji 650-lecia utworzenia biskupstwa ormiańskiego we Lwowie (1367–2017) powstała dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii. Jej promocję wspiera Ambasada Republiki Armenii w Polsce.